Görme engelli insanlar  için market gibi oldukça basit rotalar bile  çok zor hallere dönüşebilir, özellikle de büyük ve kalabalık şehirlerde. Teknoloji ilerledikçe  görme engellilerin yardımına bir çok yönden yardımcı olmaya başlamış olsa dahi bu sistemlerin bir çoğu GPS ve Wi-Fi verilerinin yorumlanması  ile çalıştığı yetersiz kalabiliyor. Microsoft  yeni bir cihaz  ile  bu örneklerin çok ötesine geçmeyi planlıyor. Üzerinde barındırdığı sensörlerle gerçek zamanlı çevre takibi yapmaya imkan tanıyor.

microsoft1-525x350

3 boyutlu bir ses haritası oluşturarak cihaz, üzerindeki sensörler yardımıyla çevreyi dinliyor ve izliyor  kişinin nerede bulunduğunu ve hangi yöne hareket etmesi gerektiğini belirliyebiliyor. Kulağın hemen yanındaki kemiğe iletim yapan kulaklık, aynı anda kişinin çevresindeki mekanlar ve dükkanlar hakkında bilgide verebiliyor.

Çevredeki ışık kaynakları, trafik lambaları, otobüsler ve diğer birçok nesneyi algılayarak kullanıcıya bildiriyor. Mesela otobüs hareket saatleri gibi veri kaynaklarından bilgi alan cihaz, bu bilgiler doğrultusunda kişinin konumunu gerçek zamanlı olarak belirleyerek ona yardımcı oluyor. Aynı zamanda kulaklık ile  mekan bilgisi ve yönlendirmesinin yanı sıra sokaktaki  gelişmelere  de tepki veriyor. Kulaklığı takan kişi bu  şekilde sokaktaki aksiyondan haberdar olabiliyor.

Microsoft  henüz  prototip aşamasında olan  bu projeyi oldukça ciddiye alıyor. Hali hazırda cihazın görme engeli bulunmayan kişilere de avantaj sağlaması mümkün olabilir. Keza cihazın algı ve tepki modellemesinin  akıllı şehirler için oldukça önemli olacağı düşünülüyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap