Dünyaca ünlü mikro blog sitesi Twitter yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Twitter yeni sisteminde akış ekranında kullanıcılarına sadece istedikleri konular hakkındaki tweet’leri görmelerine imkan tanıyacak bir algoritma geliştirmeyi hedefliyor. Bu geliştirme aşamasındaki  algoritma sayesinde görüntülenecek olan içeriği filtreleme imkanını kullanıcılarına sunacak olan Twitter, kullanıcılarının ilgilerini çekmeyen tweet’lerin oluşturacağı bilgi kirliliğinin de önüne geçmeyi hedefliyor.

İngiltere menşeili online pazarlama sitesi RocketMill’in yöneticisi Yousaf Sekander’in, Twitter CEO’su Dick Costolo’ya atmış olduğu e-mail ile gündeme gelen konu, Twitter  yürüttüğü çalışmaların gün yüzüne çıkmasını sağladı. Gün yüzüne çıkan çalışmaya göre akış ekranında sadece istenilen konular hakkında tweet’lerin  görüntülenmesini önerilen Sekander, Costolo’dan gelen cevapta bu özelliğin hali hazır Twitter teknik ekibi arasında konuşulan bir konu olduğu dile getirildi.

Geçtiğimiz yıllarda bazı üçüncü parti  servisler yardımıyla istedikleri etiketler ve konular hakkında özel bir akış ekranı oluşturabildikleri bilinse dahi, Twitter’ın amaçladığı algoritmanın etkisi bu özellikten daha fazlasını barındırıyor. Sekander’ın ifade ettiği sistemde, geliştirilen akıllı algoritma sayesinde takip ettiğiniz kişilerin tweet’leride filtrelenecek. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse spor hakkında tweet’ler yazan bir kişinin, başka konularda yazdığı tweet’ler engellenecek. Bu sayede o kişinin sadece spor ile alakalı tweet’lerini görebileceksiniz. Algoritma fikir aşamasında oldukça kullanıcıya hitap eden bir özellik gibi dursa da henüz çok erken olduğu için, gerçekleştirilmesi için önemli bir süreye ihtiyaç olduğu hem Twitter teknik ekibi tarafından hemde yazılım dünyasının ileri gelenleri tarafından açıkça ifade ediliyor.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • Semih Ertune

    Twitter böyle birşeyi yaparsa kullanıcılar için oldukça iyi olur ve spamın önüne geçebilir diye düşünüyorum