Geçtiğimiz dönemlerde Android güncellemelerini oldukça geç dağıttığı için eleştirilen  Güney Kore’nin teknoloji devi LG, çok büyük aşamalar kaydederek hem rekor sayıda cep telefonu satışı yapan hemde bu telefonlara yazılımsal desteğini hızlı bir şekilde dağıtmayı başaran bir firma oldu. Artık LG o kadar hızlı bir hale geldi ki Google’ın kendi telefon serisi olan Nexus ile neredeyse aynı anda en son güncellemeleri verecek hale geldiler.
LG geçtiğimiz gün yaptığı duyuruda amiral gemi modeli olarak tabir edilen G3 modeli için Android 5.0 güncellemesinin bu hafta içinde dağıtılacağını belirtti. İlk aşamada Polonyalı kullanıcılara verilecek güncelleme daha sonra diğer ülkelerde de dağıtıma başlayacak.
Android 5.0 Lolipop  güncellemesi bir takım sorunlardan dolayı Google Nexus cihazlarına tam anlamıyla dağıtılamamış ve geçici süreyle durdurulan güncelleme geçtiğimiz hafta tekrardan dağıtıma başlamıştı. Güncellemenin tekrarlanması nedeniyle tüm Nexus cihazları hali hazırda Lollipop güncellemesi alamadı. Sadece Nexus cihazları değil, henüz hiçbir telefon üreticisi güncellemesini tam anlamıyla hazırlayamadı. Bu nedenlerden dolayı  LG  tarafına baktığımızda yaptığı çalışmaların takdire şayan ve Android ekolojisinde  bir nevi bir  rekor anlamına geldiğinide belirtmek gerekiyor. LG, Android 5.0 Lolipop‘un kaynak kodlarının yayınlanmasının ardından 10 gün gibi bir kısa sürede Nexus cihazları dışında ilk güncelleme alacak olan modelini yani G3’ü böylece başka bir rekorlar taçlandırmış oldu.
Google’ın Material Desing tasarımını Lolipop ile benimsemesinin ardından LG G3 modeli daha sade ve canlı bir görsellik kazanacak ayrıca Lolipop’un getirdiği batarya tasaruf modu ile de batarya kullanım oranı artacak. Lolipop güncellemesi ile birlikte gelen yeni yüzen bildirim pencereleri, kilit ekranındaki interaktif bildirim ögeleri, çeşitli geçiş animasyonları ve sistemin hızlanmasında büyük rol oynayan ART sanal makinasıda G3’ün  donanımsal olarak sunduğu özellikler kadar yazılımsal olarakta güçlenmesini sağlayacak.

İlgili Yazılar

Yorum Yap