Laptoplar, günümüzün ayrılmaz parçaları halini almayı başardı. Artık neredeyse herkesin evinde bir adet dizüstü bilgisayar bulunuyor. Her ne kadar teknolojinin gelişimi, toplumsal reforma da etki etse de halen eksik kaldığı noktalar var. Bunların başında şüphesiz, batarya performansında gözlemlenemeyen teknolojik gelişimler ilk sırayı almaktadır. Laptopların en popüler sorunu olan, batarya ömrü uzatma işlemi için çeşitli varyasyonlara ve yazılımlara sahip olmak gerekiyor.

Yazılımları Takip Edin, Güncel Kalın

Yazılımlar, mühendisler tarafından geliştirilen ve sizlerin en performanslı bilgisayar modellerine sahip olmanızı sağlamasının yanı sıra batarya performansında da gözle görülür bir değişim yaşamanıza imkan sağlamaktadır. Son zamanlarda firmalar, tam şarj konumunu kaldırarak, devirli şarj prensibi doğrultusunda bataryadaki hücrelerin ölmesini engelleme üzerine ciddi çalışmalar sergiliyor. Hal böyle olunca, biz sıradan teknoloji kullanıcılarının yapması gereken tek şey, yazılımların güncelliğini takip ederek özellikle firmanızın sunduğu yazılımlar ile bataryanızın ömrünü uzatmak oluyor.

Güç Seçenekleri Değerli

Laptoplar piyasaya sürülmeden önce, birçok teste tabi tutuluyor. Bu testler her ne kadar işlemci, ekran bileşeni ve RAM konusunda performans odaklı olsa da pil konusunda da ciddi çalışmalar yapılıyor. Yapılan çalışmalar neticesinde, yıllar boyunca kullanabileceğiniz bir bataryaya ulaşabilmeniz adına firmalar, özenli uygulamalar ile güç seçeneklerinde radikal değişimlerin yaşanmasına olanak sunuyor. Özellikle dizüstü bilgisayarınız herhangi bir güç kaynağına bağlı değilken, güç seçeneklerinin aktif kullanımı büyük önem arz ediyor.

Tam Şarj Olmadan Güç Kaynağından Ayırmayın

Piller yenilenebilir enerji kaynakları değildir. Bu nedenle kullanıcıların pil şarj ve deşarj konusunda bilinçli olması büyük önem arz eder. Bu sebeple laptopunuzun tam olarak şarj olmaması dahilinde hiçbir şekilde güç kaynağından laptopunuzu ayırmayın. Pilinizin maksimum ömür modu zaten takriben %70-80’lerde şarja izin verecektir. Pilinizin tam performansa ulaşması dahilinde gönül rahatlığı ile bilgisayarınızı, güç kaynağından ayırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap