Taşınabilir bilgisayarların zaman içerisinde fazlası ile yaygınlaştığından söz edebiliriz. Toplumun her kesiminden bireylerin, taşınabilir diz üstü bilgisayarlara duyduğu sempati, artık laptop piyasasının teknolojinin en önemli başlıkları haline gelmesine imkan tanıdı. Bu durum model seçeneğinde de farklı bir izlenim yaratmayı başarsa da, akıllı tercihler yapılmadığı takdirde ödenen ücretin tam anlamı ile karşılığı alınamıyor. Bu rehber, yeni bir taşınabilir bilgisayar almayı düşünenler için tasarlanmış ve en ince detaylara değinmiştir.

İşlemci tercihi nasıl olmalı?

Teknolojinin en önemli gelişim gösterdiği başlıklardan birisi de şüphesiz işlemcidir. Günümüzde birçok laptop, ortak tabanlı işlemcilere yer verse de tam anlamı ile sonuca yönelik hizmet veren işlemcileri tercih etmek bir hayli zor. Özellikle sektöre yabancı bireylerin bu bağlamda çok da başarılı tercihlerde bulunduğundan söz edemeyiz. Bir laptop alırken, en önemli unsur statüsünde işlemcilerin tercihi büyük önem arz etmektedir. Laptop firmalarının en çok kullandığı taban olan Intel işlemciler, gerek oyun gerek ise yüksek sistem gereksinimlerine sahip oyun tercihlerinde verimli bir performansı kullanıcılarına sunuyor. Özellikle i5 ve i7 adeta oyun tabanlı hazırlanmış işlemci statüsünde. Bilgisayarın tüm fonksiyonelliğini artıran ve her türlü reaksiyonun gelişim gösterebilmesi için değişilmez başlıklardan biri olan işlemci hususunda güç kavramına büyük özen göstermeniz gerekiyor. TurboBoost teknolojisi ile entegre edilen Intel tabanlı işlemciler, maksimum kullanımda iyi sonuçlar veriyor.

Ekran kartı tercihi nasıl olmalı?

Alacağınız laptop sayesinde oyun sektörüne merhaba diyebilmek istiyorsanız, ekran kartı sizin için adeta bir kalp fonksiyonunu üstleniyor. Her türlü eylemi gerçekleştirebilmeniz için tasarlanan veri akışına maksimum izin tanıyan ekran kartları, tercihlerinizde ilk sırayı üstlenmeli. Özellikle GeForce serisinin x40+ üstü modellerinin tercih konumunda ilk sırayı üstlenmesi gerekiyor. 128bit destekli ekran kartı tercih etmek ve mimaride güncelliği yakalayan modelleri tercih etmek büyük önem arz ediyor. Birçok kullanıcı serinin başındaki harf dizilimine önem gösterirken, esas kriter ikinci sırada yer alan harfin büyük olmasıdır. Tabiki sadece bu bağlamda da tercihte bulunmak zor. Örneğin yeni mimariye sahip ve grafik anlamında üst düzey performanslar sunan ekran kartları istisna statüsünde bulunabiliyor. Bu doğrultuda sizin yapabileceğiniz en mantıklı hareket, tercih ettiğiniz taşınabilir bilgisayarın üzerinde bulunan ekran kartının popüler oyunlarda verdiği FPS değerlerine dikkat etmek olacaktır.

RAM tercihi nasıl olmalı?

Artık işletim sistemleri 64bit üzerine entegre edilmiş. Hal vaziyet böyle olunca 4 GB+ RAM kullanımı da mümkün oluyor. Zira 32 bit tabanlı işletim sistemleri bu rakamın üzerinde bir RAM’in kullanımına izin vermiyor. Artık neredeyse her yeni bilgisayarın 64 bit tabanlı olması da 4 GB+ üzeri modellerin popülaritesini artırdı. Peki, RAM bu kadar büyük bir önem arz ediyor mu? Şüphesiz RAM bilgisayarınızın performansı için büyük ve önemli bir faktör. Ancak tek başına yeterli değil. Özellikle işlemci ve ekran bileşeni gibi faktörlerin yanında adından bile söz edilemez. Zira tak, çıkar prensibine bağlı olarak geliştirilen yeni laptoplara gereken koşullar sağlandığı takdirde boş slotlara RAM ilavesi mümkün. Bunun için ana kart uyumu ve mhz standartlarını sağlaması da hayati bir fonksiyona sahip. Sonuç olarak bilgisayar satın alırken, RAM’den ziyade ekran kartı ve işlemci hususlarına daha fazla önem göstermek gerektiğini belirtmeliyiz.

Sonuç olarak laptop alırken, elinizdeki bütçe ile harikalar yaratabilirsiniz. Dilediğiniz hususlar ve istediğiniz performans ile yukarıda belirttiğimiz detaylara gereken özeni gösterirseniz başarıya ulaşmamanız neredeyse imkansız. Sadece titiz ve özenli bir çalışma ile gayet iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap