Sadece bu yazı sayesinde kendi bilgisayarınızı toplayabileceksiniz. Artık bilgisayarcıların merhametine kalmaktan vazgeçmeliyiz. Biz, bu yazıda size balık vermeyeceğiz, tutmasını öğreteceğiz. Yoksa teknoloji ürünleri satan herhangi bir siteden çok satan ürünlerden bütcenize göre olanı pek tabi seçebilirsiniz. Az çok birşeyler bilmeniz şart burda yazanların işe yaraması için Yazımda Fiyat/Performans konusunu işleyeceğim. “Benim param çok, istediğimi alırım” diyorsanız, bu yazıda size göre pek birşey bulamayacaksınız malesef. Eskiden olsa “1500 lirayı aşmadan” derdim ancak dolar sağolsun, tüm piyasamızı alt-üst etti. Bu yazıyı 2500 lirayı aşmayan parçalara göre yazıyoruz.

Öncelikle bilgisayarın amacı doğru belirtilmeli. Sırf oyun için aldığınız taş gibi sistem 3D işleme ya da Video rendering gibi konularda sizi yarıyolda bırakabilir. Bunun sebebi biraz sonra göreceğimiz üzere Fiyat/Performans ürünleridir.

Oyun Bilgisayarı için Hangi Ekran Kartı Seçilmeli?

İlk adımımız bizi en çok ilgilendiren ekran kartları hakkında daha çok şey öğrenmek olacak. Artık ekran kartının belleğinin aslında ne işe yaradığını bilmeyen yok gibi birşey ancak söylememek olmaz. Ekran kartı belleği yani VRam, kabaca oyun esnasında gördüğünüz nesnelerin ve dokuların hafızaya alınması ve buradan okunması olarak anlatılabilir. Okunması deyince bizi bellek hızı karşılıyor. Bellek hızı hafızaya alınan verilerin işlenmesinde kullanılır. Ne kadar yüksek o kadar iyi. Çekirdek hızı ise kartın işlemcisinin (gtx 780, r9 290 gibi) hızıdır. Bellek hızıyla doğru orantılı olarak onunda yüksek olanı idealdir. Okunan verinin ekrana yansıtılmasını sağlar. GPUlar yani kartın beyni olarak nitelenebilen olan bölüm bizim için en önemli kısım diyebiliriz. Diğer özellikler bir yana içerdiği cuda çekirdekleri yada mimarilerinden dolayı diğer bütün özellikleri kendisinden iyi olan kartları ezip geçiyorlar. Bildiğimiz yeni nesil olayı işte bu. Son olarak bahsedeceğimiz şey ise Bit değeri, yani veriyolu hızı. Bunu şu şekilde özetlersek yeterli olacaktır. Trafik 4 şerit yolda sıkışıkken, ki bu 4 şerit yol 128bit olsa, 8 şeritli yolda yağ gibi akar. Bu da 256bit’e denk geliyor.

nvidiavsamd

Tüm bunları özümsedikten sonra karşımıza iki kapı çıkıyor. Nvidia ve Amd. Bildiğiniz üzere Amd firması Ati’yi satın alarak ürünleri kendi adında çıkarmaya başladı. İşlemci firması olması sizi yanıltmasın. Nvidiacılar da kusura bakmasın, konu fiyat/performans olduğunda Amd hep bir kaç adım önden gidiyor. Bu yüzden 2500 lira altı toplarken mümkünse Nvidia tercih etmemeye çalışın. Yazının sonunda örnek bir model paylaşacağım sıkıntınız olmasın. Derine inmeye kalkarsak ne benim parmaklarım, ne de sizin gözleriniz dayanır buna.Bilmeniz gereken tek önemli nokta, Nvidia parasal imkanlarını kullanarak sürücü desteğini en üstte tutup deli gibi reklam yapıyor. AMD ise bu konuda biraz geri.

Hedefimiz oyun bilgisayarı toplamak olduğuna göre paramızı olabildiğince arttırıp ekran kartına yatırmak gerekiyor. Bunun için uygulanabilecek iki seçenek mevcut. Birincisi, işlemciyi seçerken ekran kartını taşıyabilecek en ucuz ürünü seçmek, ikincisi ise Ram hızlarını abartmamak. Ramlar hakkında söylenecek çok birşey yok hemen anlatayım. Ram seçiminde hızdan ziyade CL değerleri önemli. Bu gün çarşıya çıksanız gördüğünüz her DDR3 ramın hemen hepsi CL9 değerine sahiptir. Bu yüzden 1600 mhz hızında standart bir ürün seçmeniz işinize yarayacaktır. Günümüz oyunları şartları iyice zorladığından en az 8GB boyutundaki modellere yönelilmeli, pc saatlerce kapanmayacaksa soğutucu pilakaya sahip modeller seçilmelidir. Zira sıcaklık parçanın ömrünü kısaltacağından uzun vadede sıkıntı yaşatır.

Desktop-Wallpaper-s-Computers-AMD-vs-Intel-The-Legal-Challenge

Oyun Bilgisayarı için İşlemci Seçimi

İşlemciye gelirsek, önümüze yine iki seçenek çıkıyor. Intel ve Amd. Konu oyun olunca işlem gücünün yeteri kadar olması bizi tatmin ediyor. Bu yüzden yine üst düzey ve yüksek fiyatlı Intel yerine Amd seçeceğiz. İşlemcilerdende biraz bahsedelim. Hatta seçeceğimiz ürünler sayılı olduğundan direk onlarla başlayalım. Amd FX serisi işlemciler kullanacağız. Bunun sebebi, söz konusu oyun oynamak olduğunda, performans konusunda dengi olan Intel işlemcilere oranla çok daha ucuz olmasıdır. Ucuz olmasının sebebi daha eski üretim teknolojisine, daha az transistör sayısına sahip olmasıdır. Üretim teknolojisi 32nanometre ve dolayısıyla en baba olanı maximum 220W güç harcıyor ki bu çok fazla. intelin aynı sınıf işlemcisi ise 22nm ve max 65W güce ihtiyaç duyuyorlar.Merak etmeyin biz o kadar uçmayacağız 125W‘ta duracağız. Transistör sayısının önemi de daha çok video-3d işleme olayları sırasında ortaya çıkıyor. Yani konumuzla çokta ilgili değil.

Olabildiğince ucuzunu aradığımızdan, Sata 3.0 ve USB 3.0 desteği sunan ve bizim işlemcimizin soket türü olan fm+ destekli her anakartı kullanabiliriz. Bunun için 200 liralık bir bütçe ayırmak yeterli. İlla bir marka isterseniz eğer, MSI ya da Gigabyte olabilir. Değinmediğimiz son nokta ise depolama. Artan oyun boyutları yüzünden hayli önemli olmaya başladılar. Çözüm ise 1TB boyutunda bir HDD(Harddisk). Birde süper hızlarıyla oyunların loading ekranlarını ve bilgisayarın açılış-kapanış hızlarını katlayan, antivirüs taraması gibi işlemleri uçuran SSD‘lerden(solid State Disk) gerekiyor.SSD’ler boyut/fiyat konusunda HDD’lerin yanına yanaşamadığından, bir adet HDD ve bir adet 128GB boyutunda SSD kullanıyoruz. Peki bunları neye göre alacağız? HDD alırken dikkat edilmesi gereken noktalar önbelleği ve dönüş hızıdır. Diskin çalışma mantığı şu şekildedir. Veri manyetik plakalar arasında tutulur. Onları okuyan başlık ise bunların üzerinde gezinerek yerini bulur ve oradan okur. Dönüş hızı ne kadar hızlıysa  bu işlem o kadar hızlı olur. Ancak dönüş hızının artması da, beraberinde gürültü getireceğinden, genel olarak 5400rpm modeller kullanılır. Önbellek ise daha önce açılan programların yerlerini hafızaya almasını ve bir daha açmak gerektiğinde tekrar yerini arayıp zaman kaybetmek yerine nokta atışı yaparak direk çalıştırmaya yarar. Photoshop yada SonyVegas gibi aşırı yük bindiren programlarla işiniz oluyorsa ön belleği yüksek tutmakta fayda var. Onun dışında 32MB boyutundaki diskler yeterli olacaktır. SSD’de işler daha kolay. Okuma hızı 500mb/s civarı, yazma hızı da 250/mb/s civarı olsa kafi. Bilmemiz gereken çok bişey yok.

Nasıl bir Güç Kaynağı ve İşlemci Fanı Seçilmeli?

Tüm bu parçaların güce de ihtiyacı var tabi ki. Çok uçmaya gerek yok. 500W gücündeki hazır bir kasa+PSU(güç kaynağı) paketi alabilirsiniz.

sistem

Resimde gördüğünüz ürünlerin hepsi kendi alanında f/p ürünleridir. Detaylar için isimlerini aratabilirsiniz. İmkanı olanlar 100-150 lira civarında bir işlemci fanı da alırlarsa normalde oluşacak olan gürültüyü en aza indirebilirler. Birazda FPS den bahsedelim.First person shooter’ın FPS’si (birinci açıdan vuruş oyunları, cs ve call of duty gibi) ile yazılış bakımından aynıdır.  Bu kavram saniyede gösterilen kare sayısı olarak bilinir ve standart olarak insan gözü 25FPS üstündeki hızlarda oyunun takılmadığını gözlemler. Oyun camiası ortalama olarak 30FPS alan oyunları akıcı bir şekilde oynanmış kabul eder. Yarış oyunlarında 25+ değerler oynanabilirlik için yeterliyken söz konusu Shooter(CS-battlefield gibi oyunlar) olunca bu değerin en az 40 olması gerekiyor. Dilerseniz toplamış olduğumuz sistemin bazı oyunlarda gösterdiği ortalama değerlere bir göz atalım:

Crysis 3 1080p çözünürlükte ve en yüksek ayarlarda ortalama 55 gösterirken 50’nin altına da inmedi.
Battlefield 4  1080p çözünürlükte ve en yüksek ayarlarda ortalama 75 gösterirken 63’ün altına inmedi.
CoD Advanced Warfare 1080p ve en yüksek ayarlarda ortalama 70, minimum 61 FPS gösterdi.
Shadow of Mordor 1080p ve ultrada ortalama 70FPS gösterirken 63’ün de altına inmedi.
En zorlayıcısı olan Metro Last Night oyununda 1080p ve en yüksek ayarlarda ortalama 45’i gösterirken 20’nin altına inmedi.

Gördüğünüz üzere sonuç oldukça tatmin edici. Youtube arama kısmına r9 290 yazıp boşluk bırakıp oyunun adını yazarsanız  karşınıza ekran kartımızla ilgili FPS değerlerini sol en üstte gösteren videolar çıkacaktır. Arada 1-2 FPS oynar ama kafaya takmaya değmez. Benden bu kadar arkadaşlar.Eğer ki merak ettiğiniz bir şey olursa çekinmeden yorum atın. En geç 12 saatte cevaplarım. Burada yazanları iyi öğrenin. Sonra sizi kimse kandıramaz. Hadi kolay gelsin.

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap

  • Selahattin Kocabıyıkcı

    Aynı övgü alıp ekran kartını gtx 970 ve anakarti msi 970a ali krait edition alsak daha fazla performans almazmiyiz

    • Hüseyin Ekrem YAZICI

      Ne demek istediğinizi tam çıkaramadım. ancak kast ettiğiniz anakart-ekran kartı uyumuysa, yüksek sınıflarda bir sorun olmayacaktır.