Kablosuz ağların sayısı gün geçtikçe artmakta ve bu artış çoğaldıkça ağlar üzerinden sağlanan ücretsiz internet erişimi de oldukça yaygınlaşmaktadır. Mobil internet paketimizin olmadığı anlarda tabiri caizse aç kurtlar gibi çevrede şifresiz kablosuz ağları aradığımız tartışmasız bir gerçek oldu. Fakat, teknolojinin ilerlediği günümüzde kablosuz ağlara şifresiz olarak kullanan kişilerin sayısı neredeyse hiç yok. Fakat kablosuz ağa şifre koymak güvenlik önlemlerinin hepsini aldığımız anlamına gelmiyor. İşte bunun için bir takım önlemler listesi oluşturduk. İşte o liste:

Güçlü bir parola, kablosuz ağınızdaki  güvenlik zafiyetinin  önüne geçmenizdeki en önemli unsurdur. Çoğunlukla insanlar , kolay hatırlanabilmesi  için parolalarını doğum tarihi, isim gibi oldukça kolay tahmin edilebilir parolaları tercih etmektedirler.  Bu tarz şifrelerin yerine büyük harf , küçük harf, özel karakter ve sayı şeklinde oluşturmanız sizin için iyi olacaktır. Bakınız, Ab-c_D*123 gibi…

Kablosuz ağınızı bağlı tek bir cihaz varsa, bilgisayarınızda paylaşılan klasörleri kapatmanız oldukça faydalı olacaktır. Çoklu kullanıcıya sahip ağlarda bile bir dosyayı paylaşmak durumunda kalırsanız, paylaşımı anlık olarak kapatıp açmak sizin için yararlı olacaktır.

Halka açık yerlerde ücretsiz olarak sunulan  ağları kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmekte. Bu ağlara bağlı iken çok  mecburi durumlar olmadıkça, üyelik ile giriş yaptığınız siteleri kullanmamaya önem göstermelisiniz. Kesinlik online bankacılık ve e-Devlet gibi  oldukça hassas verilerin bulunduğu bu sitelere  bu tarz ağlara bağlı iken işlem yapmak oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Son olarak ise bilgisayarınızda veya akıllı cihazlarınızda mutlaka bir antivirüs kullanın. Bu antivirüsüde mutlaka lisanslı olarak kullanın.

İlgili Yazılar

Yorum Yap