Günümüzün son trendleri arasında yer alan, mobil platformlara pc işletim sistemlerini kurmak bu sefer iPhone 6 üzerinden gerçekleştirildi. Bu seferki  haber ise Çin’den geldi. Çinli bir hacker tarafından iPhone 6 Plus üzerine Windows 98  sayesinde bir pc gibi kullanmayı başardı. iPhone 6 Plus  üzerinde çalıştırılan Windows 98 içindeki tüm uygulamlarda sorun olarak çalıştırmaya başaran Çinli hackerın bu başarısından sonra, akıllara mobil platformların 2000’li yılların pcleri kadar güçlü olduğu durumunu getiriyor.

windows-98

Hackerın belirtiklerine göre Windows 98’in uzak masaüstü bağlantısına destek sunmaması bu yapılan işlemin gerçek dışı olmasının mümkün olmadığını açıkça gösteriyor. Oldukça büyük başarıya imza atan Çinli hacker, yaptığı bu çalışma ile oldukça kısa sürede dünya çapında adından söz ettirmeyi başardı. iPhone 6 Plus’a  Windows 98’i kurmaya çalışırken iDos isimli bir program kullandığını belirten ve  kendini “xyq058775” isimli kod ismiyle  lanse eden hacker, ilerleyen günlerde  Windows XP’nin bile kurulumun yapılabileceğini söylüyor.

iPhone 6 Plus üzerinde yapılan  bu çalışmanın  cep telefonlarının ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha kanıtlayan, aynı zamanda işletim sistemlerinin ufak çalışmalar ile farklı türde  cihazlara port edilebileceğini kanıtlayan ve  biraz bilgisi olan kişilerin bu tarz  zevkli işleri yapabileceğinin kanıtı niteliğinde.

İlgili Yazılar

Yorum Yap