Apple, birçok sektörde rakip olduğu Google ile  iOS için yapmış olduğu varsayılan arama motoru anlaşması 2015 yılında doluyor. Google her ne kadar birçok alanda tekel gibi gözükse de arama motoru anlamında önemli rakipleri mevcut. Bu dev rakipler iOS için Safari uygulamasındaki varsayılan arama motoru olmak için mücadele etmeye hazırlanıyor.

Apple’ın iOS ve Android rekabetiyle beraberinde  farklı patent davaları  sebebiyle Google ile arasının oldukça bozuk olduğu herkesçe bilinen bir durum. Bu nedenle, 2015 yılı için diğer dev arama motorlarından birini tercih etmesi bekleniyor. Safari için yeni tercih edilmesi beklenen varsayılan arama motoru uygulamaları arasında en büyük iki aday olarak Bing ve Yahoo! gösteriliyor.

choose-search-engine-news

Bu alanda tekrardan Apple ile Google arasında bir anlaşma  imzalanması oldukça düşük bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. Piyasada milyonlarca iOS işletim sistemli cihaz olduğunu hesaba katarsak, Apple için yeninden anlaşma yapmamak en büyük rakiplerinden birini saf dışı bırakması anlamına gelen  stratejik bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Şuanda hazır olarak Siri’nin ve Mac’in varsayılan arama motoru olarak karşımıza çıkan Bing’in ismi iOS için öne çıkıyor. Microsoft ve Apple arasında son dönemde yaşanan olumlu gelişmelere  bakılırsa Bing’in  iOS için varsayılan arama motoru  olarak görmemiz  oldukça kuvvetli bir  zemine dayanıyor.  iOS’un yeni varsayılan arama motoru Amerika’da hala yoğun ilgi gören Yahoo! mu olacak yoksa bu sıcak rüzgarların getireceği bir anlaşma ile Microsoft menşeli Bing mi olacak?

 

Yorum Yap