Google yaptığı her yeni çalışmada bir teknoloji şirketinin sınırlarını zorlayan işlere imza atıyor. Şirket bugün itibariyle Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) bir havaalanı kiraladı. 2014 yılının ilk aylarından itibaren NASA ile sürdürdüğü pazarlıklar sonunda bitti ve olumlu olarak Google için sonuçlandı.

Google NASA’dan 60 yıl için 1.16 Milyar Dolar ödeyerek Moffett Field havaalanını kiralayacak ve kiralama sonrası tüm kontrol Google’ın bir alt şirketi olan Planetary Ventures LLC‘de olacak.

hangar-one-from-above-telstar-logistics

Google yaptığı açıklamada hava alanını Google’a ait özel jetlerin kullanacağını açıklasa da arka planda  hangi amaçlar için kullanılacağı bilinmiyor.Yaptığı anlaşmada 60 yıl boyunca hava alanı sahibi olan Google, aynı zamanda bu süre boyunca NASA’dan uygun fiyatlı jet yakıtı alabilecek.

Yapılan anlaşmanın şartlarına göre  Google hava alanın doğal tarihi yapısını bozmayacak ve koruyacak, ayrıca kira süresi boyunca hem Moffet Field hava alanını hemde NASA’ya 200 Milyon Dolar tutarında yatırım yapmayı da kabul etmiş durumda.

Google’ın yaptığı bu yatırımların hepsinin sonucunda oldukça karlı dönüşler elde ettiğini biliyoruz. Aksi durumda bir arama motorunun şuan ki kadar büyük bir teknoloji şirketi olması ve sektöre yön veren işlerde önce olması beklenemezdi. Google’ın bu hava alanını gökyüzünde kullanacağı bir takım teknolojileri denemek için kiraladığı, ilk olarak deneysel çalışmaları yürüteceği daha sonra ise askeri ve sivil hayat için bir takım teknolojiler geliştireceği fısıltı gazetesi ile duyulan duyumlar arasında yer alan bilgilerden.

Yorum Yap