Dünyanın en büyük ve oldukça hırslı  teknoloji şirketlerinden biri olan Google, tüm dünyaya ucuz ve hızlı internet erişimi sağlamak için geliştirmeye  çalıştığı Project Loon için Avustralya’da  Telstra isimli yerel operatörlerden olan gsm firması ile ortaklık  yaptığını  duyurdu.

Daha önceleri Yeni Zelanda, Brezilya ve Amerika’da bir takım testler gerçekleştiren firma, Avustralya’da yeni bir dizi test yapmak  için hazırlık içerisinde.  Aralık ayında başlangıç verecek olduğu testlerde 20 adet balonu gökyüzüne bırakacak ve sınırlı bir bölgeye internet bağlantısı sağlayacak. Bu  testlerin sonucu eğer  başarılı olursa projenin gelişimi oldukça hızlanacak ve diğer bölgelere de yayılacağı gelen tahminler arasında.

Mevzu bahis  teknoloji  ile interneti mümkün olan  fazla bölgeye yayabilmek  amacıyla geliştiriliyor. İlk aşamada merkezden bir balona internet sinyali yollanıyor, daha sonra ise bu balon diğer balonlara internet sinyalini aktarıyor. Bu sayede  merkezin internet gönderebildiği yerlerin dışına internet göndermek mümkün hale geliyor ve her balon ortalama  600 dönümlük bir alana internet sinyalini aktarıyor. Bu rakamsal ifadeler coğrafi ve doğal şartlara göre değişiklik gösteriyor.

Project Loon’un karşılacağı en büyük sorun ise rüzgar ve diğer doğal afetler. Rüzgardaki olası değişiklikler balonları düşürebilir veya bağlantıya zarar verebilir. Geçtiğimiz testlerde Yeni Zelanda’da balonun düşmesi ve Washington’da da elektrik tellerine verdiği zararlardan dolayı oluşan elektrik tesisatları Google’ı sıkıntıya sokan durumlara neden olmuştu.  Avustralya’daki testlerin sonucunun nasıl olacağı teknoloji ve internet dünyasını oldukça merakla beklediği bir konu halini aldı.

Yorum Yap