Dünyanın popüler elektronik posta hizmetlerinden biri olan Gmail,  güvenlik konusunda her ne kadar iyi bir servis olsa dahi, gerçek  anlamda bir koruma sağlamak için gerçek zamanlı bir doğrulma sistemi olan  2 adımlı doğrulama sistemini kullanmakta oldukça fayda olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca  Gmail hesabınıza sabit bir cihazdan değilde birden fazla cihazda kullanıyorsanız, bu doğrulama sisteminin önemi daha da artmaktadır.

2 adımlı doğrulama sistemini aktif etmek için ilk olarak Gmail üzerinde oturum açmanız gerekiyor. Ardından sağ üst köşede bulunan dişli çark ikonundan Ayarlar sayfasına erişim sağlayın.Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi sekmesinde Diğer Google Hesabı ayarları linkine tıklayın ve açılan yeni sayfadan Güvenlik sekmesine tıklayın. Açılan sayfadan  2 Adımlı Doğrulama seçeneğinin yanından Kur yazılı linke tıklayınız.

23

Karşınıza yeni bir sayfa çıkacak ve  bu ekranda Kurulumu başlat seçeneği ile kurulumu başlatabilirsiniz. Google tekrar Gmail hesabınıza giriş yapmanızı sizden isteyecek. Şifrenizi  girerek  devam edin. Google size  kurtarma seçeneklerini sunacaktır. Eğer Bilgileriniz güncel ise kaydedin ve devam edin, değil ise bilgilerinizi güncelleyin ve devam edin.

Asıl işlem burada başlıyor. Google , hesabınıza başka bir cihazdan veya sistemden girildiğine  aynı bankalardaki gibi onaylamanız için kod gönderilecek telefon numarasını girmenizi isteyecek. Telefon numaranızı girdikten sonra Kod gönder butonuna tıklayın. Cep telefonunuza gelen kodu girin uygun yere gierek cep telefonunuzu  doğrulayın. Artık Gmail hesabınız 2 adımlı doğrulama ile kayıt altına alınmış durumdadır. Eğer devamlı kullandığınız bir bilgisayar var ise Gmail’e giriş yaparken bu bilgisayar güven tikini tıklamanız durumunda size tekrar tekrar kod sormayacaktır.

24

İlgili Yazılar

Yorum Yap