Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

2009 yılında aldığım Intel Pentium işlemcili, 1 gb RAM’i ve mütevazı bir ATI ekran kartı olan ve Windows Vista Starter kullanan bir masaüstü sistemim var. Sürekli takılmalar yaşasam da bilgisayarı yüksek beklentim olmadan oyun, internet, dizi-film, office programları dörtlüsüyle kullandığımdan çok da kafaya takmamıştım. Bu zamana kadar yaşlı amca modunda kullandıktan ve Android cihazlarımın bilgisayarımdan kat kat daha kullanışlı olduğunu fark ettikten sonra alternatif çözümlere doğru yöneldim. Tabi burada en sağlam çözüm yeni bir bilgisayar almak olsa da işletim sistemini değiştirmek gibi bir alternatif de var. Ben de masraftan kaçmak ve bahaneyle yeni tecrübeler edinmek amacıyla bu yola başvurdum.

Genel Bakış

İşletim sistemini değiştirmeye karar verdikten sonra iki yol çıktı önüme. ya başka bir Windows sürümüne ya da Linux tabanlı bir sisteme geçecektim. Hep Windows nereye kadar diyerek Linux’u düşünmeye başladım. Forumlar, sosyal ağlar falan derken önerilerden de yola çıkarak Elementary OS ile karşılaştım. Aslında Ubuntu 12.04 için tema yapma fikriyle yola çıkılmış, daha sonra bu noktaya gelmiş bir sistem olan elementary OS zarif ve biraz da Mac OS vari bir tasarımı olan, kullanıcı dostu ve anlaşılır bir sistem. Kendi web sitesinden ücretsiz olarak indirdiğim sistemi kendi ufkumu genişleterek kurmayı başardım. Burada öğrendiğim bios ayarları kısmı ve usb’den boot etme seçenekleri benim için büyük adımlardı cidden. Sonuç olarak internette okuduğum anlatımlarla (az olsa da Türkçe kaynak bulabiliyorsunuz) elementary OS’u hantal Windows Vista’nın yerine yerleştirdim.

Duvar Kağıtları

Duvar Kağıtları

Programlar ve Özellikler

Asıl amacım amatör birinin zor gözüken bir işletim sistemi hakkındaki deneyimlerini aktarmak olduğundan detaylarla sıkmak istemiyorum. Uygulama yüklemelerinde yazılım merkezini ve kodları kullanıyorsunuz. Kodlar ve komut istemcisi insanın gözünü korkutsa da zor işlemler değil ve kolayca halledebiliyorsunuz. Bu kısımları biraz yüzeysel geçiyorum. Zaten anlattığımdan çok da karmaşık durumlar yok ortada. Sistemin açılışı, kapanışı 10-15 saniye civarı sürüyor ve beni çok memnun etti. Kasadan artık acı çeken sesler gelmiyor. Ben filmlerimi, müziklerimi, resimlerimi açmada hiç sıkıntı çekmedim. Tarayıcı olarak içinde Midori gelse de ben Chrome kullanıyorum ve gayet akıcı çalıştığını söyleyebilirim. Windows’taki halinden kat kat iyi ve performans insanı mutlu ediyor. Yabancı kaynaklarda da Chrome’un bu sistemle ne kadar iyi çalıştığına değinilmiş. elementary OS ile gelen uygulamalar zaten sorunsuz. Yüklü olarak video oynatıcı, fotoğraf galerisi, müzik çalar, Geary Mail, Emphaty Chat uygulamaları geliyor. RAR dosyaları da yükleme gerekmeden açılabiliyor. Microsoft Office’e veda etseniz de onun yerini tutacak Libre Office yazılım merkezinden kolayca kurulabiliyor. Oyun konusunda çok mutlu olacağınızı söyleyemem çünkü yazılım merkezinde cidden düşük seviyede oyunlar var. Wine ve PlayonLinux sayesinde Windows oyunlarını kurmayı deneyebilirsiniz. Hepsinin çalışma garantisi yok ama çoğunluğu da çalışıyor. Ayrıca Steam’in Linux’a net bir desteği var ve Steam içinde onlarca uyumlu oyun mevcut.

Açık Olan Pencereler

Açık Olan Pencereler

Sistem Teması

Sistemin kullanıcıyla iletişim halinde olan kısmına yani arayüze (temaya) değinmeden geçmek istemiyorum. Kendim de görsel sanatlarla ilgili biri olduğumdan görsellik, grafik tasarım benim için önemli. bu konuda elementary OS’un beni mutlu ettiğini söyleyebilirim. Adından da anlaşılacağı gibi sade bir tasarıma sahip. Sade tasarım metalik renklerle desteklenmiş ve ortaya güzel bir arayüz çıkmış. Biraz Mac OS sistemini hatırlattığını da söylemeliyim. Tabi ki açık kaynaklı Linux’un nimetlerinden biri temaları en ince detayına kadar kurcalamak. Bu konu da bir iki ufak kod girme işlemiyle hallediliyor ve gerekli tweaklerle tema zevkinize göre güzelleşebiliyor. Ben Yellowstone adında bir tema paketi keşfederek Mac OS Yosemite teması kullanmaya başladım.

Masaüstünden bir görüntü. Sadelik ön planda.

Masaüstünden bir görüntü. Sadelik ön planda.

Editörün Görüşü

Şahsi görüşüm elementary OS’un ciddiye alınacak bir sistem olduğu yönünde. Usb’den boot etmek, komut istemcisine kod girmek gibi konular başta gözümü korkutsa da bir aydır sorunsuz bir şekilde kullanıyorum ve bilgisayarımda gözle görülür bir hızlanma var. Sistem kaynakları daha az kullanılıyor ve bu benimki gibi hantal bir sisteme sahip olanlar için çok iyi bir şey. Ben bir deneyin derim. Kullanmaya da kısa sürede alışacaksınız. Görüşmek üzere.

Yorum Yap