Dokunmatik ekran teknolojisin 1970’lerde ortaya çıkan bir teknoloji olarak ilgi çekmeyi başarsa da rasyonel hayata entegrasyonu 2000’li yılların başında mümkün olmuştur. Çeşitli teknolojilerin entegrasyonu ile elde edilen bu sistematik düzen, koordineli çalışan bir yapıyı da bünyesinde barındırmaktadır. Devrelerin, çeşitli kombinasyonlar ile oldukça stabil çalışması akabinde ortaya çıkan dokunmatik ekran teknolojisi günümüzde birçok teknolojik cihazın da ayrılmaz bir parçası niteliğindedir. Peki, herkesin merak ettiği bir soru olan “Dokunmatik ekran nasıl çalışır?” sorusuna yanıt arayalım.

Dokunmatik ekranlar, kullanıldığı teknolojik detayların bünyesinde özelleşmiş teknolojik başlıklara ayrılabilir. Kapasitif ve rezistif ekran teknolojisi ile entegreli çalışacağı teknolojik cihaza uyum sağlamayı başarabilmektedir. Yapılan detaylı araştırmalar sonucunda, işleyiş mekanizmasında farklılık gözlemlenen bu iki cihazın performans açısından da farklılıklar barındırdıklarından söz etmek gerekir. Zira bu teknolojiler, kullanıcıların arzuları doğrultusunda dizayn edilmiş ve beklentileri karşılamak için şekillendirilmiştir.

Kapasitif ekranlarda, vücudunuz bu devrenin ayrılmaz bir parçası niteliğindedir. Dokunduğunuz zaman akımın lokalize olarak kısa devre yapmasını sağlayarak, ekranın her köşesine yerleştirilen sensörler tarafından bu dokunuş, özelleştirilmiş fonksiyonlara hitap edecek bir kısayolu da devreye sokar. Kapasitif ekranlar, günümüzde akıllı telefonlar, dokunmatik panelli taşınabilir bilgisayarlar, televizyon ekranları gibi birçok teknolojik cihazda entegreli bir şekilde kullanılabilmektedir. Rezistif ekranlar ise, kapasitif ekranlara göre daha sağlam ve uzun ömürlü olmak ile beraber, yüksek mekanik basıncın eşliğinde çalışma fırsatı bulabilmektedir. Bu sebeple başta sanayi olmak üzere, çok da fonksiyonel işlevi bulunmayan, salt dokunmatik özelliğin benimsendiği yerlerde kullanılmaktadır.

Yorum Yap