Hayatımızın her alanına girmeyi başaran, birçok soruna çözüm olmayı başaran ve gittikçe de hayatımıza yer edinen bir olgu olmaya devam ediyor. Her ne kadar bir çok güzellik  sunsada bu güzelliklerin yanı sıra bir çok sorunuda beraberinde getiriyor. Siber dünyada aynı yaşadığımız reel dünyadaki gibi bir çok maddi değere sahip  içerik bulunmakta. Buda dolaylı olarak bu içeriğin kötü niyetli kişilerce ele geçirilmesi için zemin hazırlıyor.

Siber saldırılar günümüzde o kadar çok olmaya başladıki, bu işi engellemek için yeni bir iş sektörü ortaya çıktı. Norse firmasında siber güvenlik konusunda uzman olan firmalardan biri. Norse firması geliştirdiği bir harita ile gerçek zamanlı  takibe imkan tanıyor.

Hackerların dünya çapında yaptığı saldırılar, IPViking web sitesinden  canlı olarak izlenebiliyor. Dünya haritası üzerinden hangi ülkeden nereye saldırıldığını, saldırıların hangi IP numaralarına gerçekleştiğini, hatta hackleme türünün bile ne olduğuna kadar hackleme girişimlerini canlı olarak takip etmeyi mümkün kılıyor. Özellikle teknoloji dünyasının iki devi olma özelliğini taşıyan Amerika ve Çin’in siber saldırı konusunda ilk sıralardaki yerlerini koruyorlar. Türkiye’de ise sular şuanda  durgun görünüyor.

Yorum Yap