Asus, özellikle anakart ve dizüstü bilgisayar gibi ürünlerle bilgisayar kullanıcılarının gönlünde taht kurmuş bir firma.

Asus’un elbette ki farklı modemden tablete pek çok donanım ürünlerinde de aynı başarıyı sağladığını kolayca söyleyebiliriz. Bu sefer test merkezimize konuk olan Asus ürünü, 3D LCD monitör.

Asus VG278, 27 inçlik TFT LCD panele sahip. Monitör, 1920×1080 çözünürlük ve120Hz tazeleme sunuyor. 50.000.000:1 kontrast oranı bulunan monitörün170H/160V görüş açısı bulunuyor. Ancak açıkçası verilen rakamlardan daha düşük görüş açılarından sonra renk bozulması ile karşılaştık. Monitörün tepkime süresi ise 2ms.

Asus VG278 Monitör

Asus VG278 Monitör

Monitörün dış görünümüne baktığımızda oldukça şık bir tasarımla karşılaşıyoruz.548.75×414.19x201mm boyutlara sahip monitörün ayar ve açma kapama düğmeleri sağ altta bulunuyor. Bu düğmeler, alışılmışın aksine dokunmatik değil. Ekranın arkasında ise HDMI, DVI ve VGA girişleri bulunuyor. VG278’in güç kablosu da yine burada yer alıyor. Monitör maksimum 65w’lık güç sarfediyor. Monitörün ağırlığının ise 8.3 kg olduğunu yeri gelmişken belirtelim.

Nvidia 3D Vision

Nvidia 3D Vision

Monitörü sabitlemek için kullanılan alt ayak sayesinde monitör 360 derece dönebiliyor. Bunun dışında monitör sağa ve sola 150’şer derece dönebiliyor. 15-20 derece yukarı ve 5-10 derece aşağı da ayarlanabiliyor. Monitörün yükseklik ayarı ise 10 cm’ye kadar gerçekleştirilebiliyor. İsterseniz monitörü duvara da monte edebilirsiniz.

Asus VG278

Asus VG278

Ekranın tam tepesinde ise kızılötesi alıcı bulunuyor. Bu verici sayesinde monitörle birlikte gelen üç boyutlu gözlük, monitörle senkronize bir şekilde çalışıyor. Monitörün tepesindeki kızılötesi alıcı, monitörün biraz daha şişkin bir görünüme sahip olmasına sebep olmuş. Ancak bence bu durum hiç de göze batmıyor.

Asus VG278 3D Monitör

Asus VG278 3D Monitör

Ürünün 3D özelliklerine bakacak olursak, monitörün üç boyut özelliğini kullanabilmek için öncelikle Nvidia 3D Vision destekli bir ekran kartına sahip olmak gerekiyor.Nvidia’nın kurulumla birlikte gelen yazılımından 3D Vision özeliğini açtıktan özellikle oyunlarda 3D keyfini doruk noktalarda yaşayabiliyorsunuz. Gözlükler yine alışılmışın aksine gözleri yormuyor. Dahası benim gibi migreni olan kullanıcılarda dahi başağrısına sebep olmadı.

Asus VG278

Asus VG278

Asus’un 27 inçlik bu monitörü genel olarak oldukça başarılı. Tasarım olarak da benim hoşuma giden monitörün elbetteki en büyük özelliği, özellikle yine benim gibi oyun canavarlarının, sevdiği oyunları üç boyutlu oynayabilmesini sağlaması.

İlgili Yazılar

Yorum Yap