Apple, Silikon Vadisi‘nin kurucularından biri ve aynı zamanda dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük firmaları arasında gösterilmeyi başaran bir firma. Teknoloji dünyasında, her detayı ile kendi üretimi cihazlara yer veren Apple, bir ekol olmayı yıllar önce başardı. Firmanın yarattığı harika imaj, Amerikan üniversitelerinde eğitim anlamında yayımlandı. Teknolojiye uyum sağlayan bir firma olmanın ötesinde, teknolojiye yön veren bir firma olmayı başaran bu devin, hayran sayısı her ne kadar çok yüksek olsa da beğenmeyen büyük bir kesmin varlığı da inkar edilemez.

Amerikan devini, diğer teknoloji firmalarından ayıran ince nüanslar bulunuyor. Firmanın 72 bin daimi çalışanı, oldukça yüksek marka değeri ile teknoloji firmaları arasında sivrilmeyi başaran Apple, yarattığı modernist ekol nedeni ile de dünya çapında milyonlarca hayran kitlesine sahip durumda. Firmanın globalleşmeye başladığı yıllarda, Silikon Vadisi’nin başka bir gururu statüsünde bulunan ve dünyanın en zengin insanı statüsünü elinde bulunduran Bill Gates’in kuruculuğunu üstlendiği Windows’a nazaran oldukça pahalı ama gelişmiş cihazlar üreten firma teknolojiye yön verme girişimlerine, kurulduğu günden başladı. 2007 Mayıs ayında hisse değerleri 100 doların üstüne çıkan bu firmanın, köken olarak elitist kitleye hitap etmesi aslında markalaşmasının en temel ilkeleri arasında yerini almayı çoktan başardı.

Apple

Apple

Firmanın köklü reformist yaklaşımlarının temelinde her ne kadar Steve Jobs‘ın varlığından söz edilse de, birçok başarılı CEO’nun çalıştığından söz etmek de gerekir. 1986 ve 1997 yıllarında piyasa bandının çok üstünde fiyatta ürünleri piyasaya sunması, beklediği satış adetlerini yakalayamamasının küçük sebeplerinden sadece biri. Doğru, Apple fark yaratan ürünler sunuyordu ancak yaratıcılığı, fonksiyonelliğe tam anlamıyla dönüştürememişti. Şirketin Microsoft ile girdiği tasarım odaklı dava yarışları, ürün teslimatında gecikmelere sebebiyet verdi ve bu durum Apple’ın kamuoyundaki itibarını ciddi bir biçimde sarstı. Dönemin CEO’su Sculley yerine Michael Spindler göreve getirildi ve Apple artık fonksiyonel çizgilere yaklaşma eğilimi içerisine girdi. Yüksek maliyetli bilgisayar sistemleri ve yazılımları yerine kullanıcı odaklı, daha düşük maliyetli ve yüksek satış hacimli cihazlar üretmek için kolları sıvadı. Piyasayı yakından gözlemleyen uzmanların gerçekleştirdiği bu girişimler, sektörün içerisinde tekrardan söz sahibi olması için radikal adımlar olarak yorumlansa da tam anlamı ile istenilen sonuca ulaşılamadı.

Apple teknolojinin gidişatına yön verecek iPod ve iPhone tasarımları için Jonathan Ive’ye güven oyu verdi. Bu firmanın günümüzde en değerli teknoloji firması olma statüsüne ulaşması adına yapılan en akıllı yatırımlardan sadece biriydi. 2007 yılında Steve Jobs‘ın Apple Computer INC olan adının, mobil sektöre ve müzik sektörüne entegrasyonu nedeni ile Apple INC olarak değiştirildiğini duyurması firma adına büyük bir devrim oldu. Yakalanan 100 dolar üzerindeki hisse değeri de iPhone ve Apple TV’nin tanıtımına bağlandı. Bununla da yetinmeyen Amerikan devi, tablet platformunun en güvenilir modeli olan iPad’i 2010 yılında duyurarak mobil sektördeki hakimiyetini tekrardan gözler önüne sürdü.

Apple Store

Apple Mağazası

Steve Jobs’ın modern çizgilere yaklaştırdığı firma, hali hazırda birçok firmaya ilham kaynağı olmayı başardı. Her geçen gün büyüyen firma, gelir bandında da en yakın rakibi ile arasında uçurum yaratmayı başarmış vaziyette. Firmanın, global çapta yarattığı elitist görünüm de firmanın bu denli başarılı bir konuma ulaşmasının en önemli sebepleri arasında yerini çoktan almış vaziyette. Firmanın bu denli rakipsiz görünümü, birçok farklı firma hayranları tarafından biraz da göz ardı edilerek eleştirilere tabi tutulmaktadır. Apple, tüm bu eleştirilere rağmen halen piyasadan aldığı güven oyunu korumakta, en stabil işletim sistemi sunmanın eşsiz hazzını yaşamaktadır. Birçok insanın sempatiden öte bir hayranlık beslemesi de bu başarılı ivmenin yarattığı bir etki olarak yorumlanabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap