2007 yılından itibaren yüksek fiyat etiketli iPhone modelleri ile oldukça dikkatleri üzerine çeken Apple, 2013 yılında sektördeki kullanıcılaron isteklerine adeta yanıt olarak iPhone 5C isminde uygun fiyatlı bir  model üreterek piyasaya sürdü.
Özellikleri bakımından hemen hemen 2012 yılında lanse edilen iPhone 5 modeli ile aynı özellikleri barındıran iPhone 5C,  hoş tasarımlı  ve rengarenk silikon temelli plastik yapılı kasasıyla dikkatleri üzerine   çekmeyi başarmıştı.
Dünyadaki pek çok ülke pazarında iPhone 5C’nin satışlarının Apple’ın diğer modellerine göre belli bir kotanın  altında kaldığını aktaran yetkililer,Apple’ın artık iPhone 5C  üretimi yapmayacağını söylüyor. Her ne kadar Apple’ın iPhone 5C üretimi yapmayacak olsa da, üretime ne zaman bitireceği belirsizliğini koruyordu. Taki  Tayvan menşeli bir kaynaktan gelen bilgiye kadar. Kaynakta belirtilen bilgide Apple’ın mevzu bahis olan iPhone 5C modelinin üretimini 2015 yılının ilk çeyreğinde bitireceği yönünde.

iPhone 6 lansmanından sonra pek çok kaynağında belirttiği üzere uygun fiyatlı bir telefon olarak göze çarpıyor. Zira iPhone 5C’nin fiyatının diğer modellere nazaran 100$ daha ucuz oluşu bunu destekler nitelikte.

Piyasaya son olarak 8 GB’lik versiyonunu duyuran ve bu versiyonu bir nevi promosyon amaçlı piyasaya süren Apple, tahmin ettiği satış grafiğini yakalayamadığından dolayı olacak ki bu modelini durdurma kararını aldı. Piyasaya sürülmeden önce gelen sızıntılarda yer alan bilgilerde C takısının Cheap yani ucuz  anlamına geldiği yorumlansa da Apple bunu Color yani renk olarak yorumlamış  ve bu iddiayı çürütmüştü. Fakat gel gelelim fiyatını göz önüne aldığımızda sonuç olarak Apple’ın bu telefonu artık ucuz iPhone olarak gördüğü bariz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap