Google’ın yeni Android sürümünü tanıtmasıyla tüm tasarım anlayışı değişti. Kitkat’la yavaş yavaş alışmaya başladığımız Material Design, Lollipop‘ta tamamen kabul görmüş olacak. Şu an sadece Nexus cihazlarda kullanabilen Lollipop sürümü diğer cihazlara gelmese de Google Now Launcher ile görünüm Lollipop’a çevrilebilir. Google Now Launcher daha Material Design güncellemesini almadı ancak iki apk dosyasıyla bu güncellemeyi elde etmek mümkün.

Kurulum

Google Search Apk

Öncelikle Google Search için verilen apk dosyasını açıyorsunuz. Apk dosyasıyla uygulama kurmak için cihazın güvenlik ayarlarından bilinmeyen kaynaklara izin vermiş olmanız gerekiyor. Sonrasında .apk uzantılı dosyaya tıklayarak kurulumu yapıyorsunuz.

Google Now Launcher Apk

Google Search uygulaması yenilendikten sonra cihazınız Material tasarımlı Google Now Launcher’ın kurulumuna müsait oluyor. Google Now Launcher için verilen apk dosyasına tıklayıp kurulumu tamamladıktan sonra da Home tuşuna bastığınızda varsayılan ana ekran uygulaması seçeneği karşınıza çıkıyor. Google Now Launcher’ı seçerek yeni Android Lollipop temasına kavuşuyorsunuz.

Yenilikler

Peki yeni Launcher’la neler değişmiş? Önceki sürümle aynı şekilde her şey yine sade tutulmuş. Üst kısımda sürekli duran bir Google Arama çubuğu var. Uygulama menüsüne erişeceğiniz ikon yine altta ve ortada. Ancak saydam ikon gitmiş ve yerine beyaz bir ikon gelmiş. Bu ikona tıkladığınızda uygulama menüsü beyaz bir pencere içinde geliyor. Aynı şekilde ana ekranda oluşturduğunuz klasörlerin arka planı da beyaz. Uygulamayla birlikte bir kaç tane yeni duvar kağıdı da ekleniyor. Ekrana basılı tuttuğunuzda çıkacak duvar kağıdı seçeneğinden bunlara ulaşmanız mümkün.

Screenshot_2014-11-09-23-25-47 Screenshot_2014-11-09-23-25-51 Screenshot_2014-11-09-23-25-57

Her ne kadar ülkemizde kullanılmasa da Google Now isimli asistan uygulaması yine en soldaki sayfaya eklenmiş. Sol sayfaya kaydığınızda açılıyor ve Google arama çubuğunu, hava durumu, haberler vs. içeren Google asistan kartları geliyor.

“Yeni Android nasıl gözüküyor?” diye bir merakınız varsa bu Launcher en doğru çözüm. Deneyimlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • sam

    yeni hali cok kotu olmus , eskisine nasıl dondurebilirim