Akıllı cihazların, daha doğrusu teknolojik cihazların bir çoğunun üzerine üretim bilgileri yazmak zorunda. Fakat bu bilgiler cihazların tasarımlarına oldukça kötü etkilemekte. Bu etiketler artık tabiri caiz ise tarihe karışmak üzere.

Teknolojik ürün geliştiren firmalar ürünün üzerine IMEI numarası, seri numarası gibi bir takım bilgileri yazmak ile yükümlüler. Cihazın üzerinde veya kapağının altına görülebilecek şekilde bu  bilgiler yer almak zorunda. Bu bilgiler kimi zaman kapağı çıkarılan cihazların kapaklarının altında, batarya üzerinde veya bataryanın altındaki yüzeyde  yer almakta. Kapağı olmayan daha doğrusu çıkarılamayan cihazlarda ise kapak üstüne bu bilgiler yazılırdı.

Amerika’da bu konu çok can sıkmışa benziyor ki, Amerikan Başkanı Obama’nın geçtiğimiz günlerde imzalamış olduğu bir yasa ile bu durumun önüne geçmeyi hedefliyorlar. Yeni “Elektronik Etiket Yasası” ile bu tarz bilgilerin tümü elektronik cihazların içerisindeki yazılımda yer alacak.Bu yasa ile birlikte tabiri caizse yeni teknolojik cihazlar  daha temiz bir görünüme kavuşacak.

Amerika birçok konuda öncü olduğu gibi bu konuda da öncü olacak gibi duruyor. Aklınıza şu soru gelmiş olabilir, “Sırf görüntü için böyle bir yasamı çıkarılıyor?” tabi ki hayır. Telefon ve tablet dışına yazılan IMEI numarası ve seri numarası gibi bilgiler, cihazın üzerinden çalınması ve başka cihazlarda kullanılması sorununa önlem getirmeyi amaçlıyor.

Bu çalışmanın diğer ülkelere de örnek teşkil edeceği gelen tahminler arasında yer alıyor. Tasarımdan ziyade bilgi çalınmasını engelleyecek bu çalışmanın oldukça faydalı bir çalışma olduğunu belirtmekte fayda var.

Yorum Yap