Hali hazırda kullanılan tüm bilgisayarlar ilk günki performanslarını uzun süre boyun koruyamazlar. Günümüzde kullandığımız en yaygın işletim sistemi olan Windows bir süre sonra “Windows şişmesi” sendromuyla bizi baş başa bırakır. Dikkatsiz yüklenen programlar,  korsan içerik, virüsler vb. birçok neden bilgisayarın yavaşlamasına ve performans kaybına sebebiyet verir. İşte tüm bu sorunları düzenlemek olarak  periyodik olarak yapmanız gereken 3 adımı şu şekilde sıralayabiliriz:

Gereksiz Dosyalardan Kurtulun

Çok basit bir yöntem ile bilgisayarınızdaki gereksiz dosyalardan kurtulabilirsiniz. CCleaner isimli yazılım size bu işlemi yapmanız için gerekli olan her türlü hizmeti kolayca sunabilecek türden bir yazılımdır. Ücretli ve ücretsiz sürümlerini internet üzerinden rahatça bulabilirsiniz.

Başlangıçta Açılan  Programlarını Düzenleyin

Windows’un ilk kurulumu genelde  donanıma bağlı olarak çok hızlı açılır. Belirli bir süre sonra ise bilgisayar yavaşlar, açılırken kasar  ve sizi siner eder. İşte bunun tüm sebebi başlangıçta çalışan gerekli gereksiz bir sürü servis ve programdır. Geçtiğimiz günlerde Windows Açılışı Nasıl Hızlandırılır? isimli yazımızda bu konuya detaylıca değinmiştik.

Ram Yükseltmesi Yapın

Sisteminizin bellek miktarını arttırarak daha fazla işlem yükünü  daha kısa süre içerisinde yapmasına imkan tanıyabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınız, size daha hızlı yanıt verebilecek hale gelecektir. Sadece ram takviyesi ile bile gözle görülür farklılıklar oluşacaktır.

Çok daha net bir performans kazanımı için ise yapmanız gerekenlerin en başında SSD bir disk almak ve işletim sisteminizi buraya taşımak sizin yararınıza olacaktır.

 

Yorum Yap