Yeni e-ticaret tasarısı geçtiğimiz günlerde TBMM’nin onayına sunuldu ve sunulduğu günün akşamı onay adı. Ülkemizde olan e-ticaret çılgınlığı giderek artıyor. Bu çılgınlıkta mağdur olanların sayısı da ve rahatsız edilenlerin sayısı da bir o kadar fazla.. Bu yüzden de yeni tasarı TBMM’ye sunulmuştu. TBMM sunulan yeni E-Ticaret tasarısını kabul etti.
Yeni e-ticaret tasarısına göre; ticari mesajlar artık tüketicileri rahatsız edemeyecek. Öyle ki; bir e-ticaret sitesine giriyorsunuz ve bir ürün almak istiyorsunuz. Ürününüzü alırken sizden cep telefonu numaranız isteniyor. Ardından da sürekli olarak kampanya ve fiyatlarla ilgili haberler ileti olarak geliyor. Bu noktada tüketicinin rahatsız olduğu ortada. Rahatsız oluşa son diyen TBMM de artık gelen mesajlar için izin istenmesi gerekiğini söylüyor. Siz telefonunuzu verirken sizden mesaj almak isteyip istemediğiniz sorulmazsa siz o satıcıya dava açabilir, 1.000 TL ile 5.000 TL arasında para alabilirsiniz.
Yeni tasarıda onay verdikte sonra iletilerin tekrar iptalini isteyebilirsiniz. Nasıl iptal edeceğiniz size direkt olarak anlatılmalı. Aksi takdirde yine dava açabilir ve satıcıdan 2.000 TL ile 15.000 TL arasında para alabilirsiniz.

Yorum Yap