Mobil uygulamalar gün geçtikçe artmakta ve mobil uygulamalar alanındaki rekabetler nedeniyle uygulama üreticileri daha fazla imkan yaratmaya çalışmakta. Hepsi belirli noktalarda tavizler vererek insanların daha fazla yarar sağlamasına yardımcı olmaktadır. Bu yararların başında da ücretsiz mesajlaşma gelmektedir. Ücretsiz mesajlaşma sayesinde kişiler intenet üzerinden herhangi bir ücret ödemeden dünyanın her yerindeki arkadaşıyla konuşabiliyor ve bunun için SMS’e artık ihtiyaç kalmıyor.
WhatAsapp da bu ücretsiz mesajlaşma uygulamasını yapan mobil uygulamalardan sadece bir tanesi. Toplumumuzda yaygın olarak kullanılan WhatAsapp sayesinde insanlar birbirleriyle telefonları üzerinden ancak SMS ücreti ödemeden konuşabiliyorlar. Ücretsiz gerçekleşen bu uygulama varken de kimse SMS başına ücret ödemek istemiyor ya da SMS paketi yaptım. cümlesi artık demode oluyor. Bu demodeliği ortaya çıkaran kanıtlar ise şüphesiz ki SMS istatistiklerinden ortaya çıkıyor.
SMS istatistiklerine baktığımızda geçen sene yaklaşık olarak 90 milyar SMS gönderimi yaşandı. 2014 yılını bitireceğimiz son birkaç ayımız kaldı ve toplam SMS gönderimi sadece 64 milyon kadar olmaktadır. Bu düşüş de gösteriyor ki; WhatsAsapp çıktıktan sonra SMS yavaş yavaş ölüyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap