Uluslararası olarak yapılan internet kullanımı ve internetten alışveriş yapan kullanıcılar araştırması sonuçları açıklandı. Araştırmayı Uluslararası Denetim ve Danışmanlık Şirketi yani; EY yaptı. Yaptığı bu araştırmanın ismi Consumer on Board, Türkçe ile Global Tüketici Araştırması olarak nitelendirildi. EY’in yaptığı internet araştırması 34 farklı ülke ve toplamda 29.943 kişinin katılımı sağlandı. Global Tüketici Araştırmasına ülkemizden 1.000 kişi katılım gerçekleştirdi.
EY’in yapmış olduğu Global Tüketici araştırmasına göre internet kullanan her yüz kişiden 62 tanesi internetten online olarak alışveriş yapıyor. Her ülkede ayrı ayrı incelenen internetten üzerinden alışveriş yapma eğilimi ülkemizde bir çılgınlık haline gelmiş durumda. Öyle ki ülkemizde internet kullanan kişilerin %69’u internetten online olarak alışveriş yapıyor. Global olarak incelediğimizde ise Türkiye; 34 ülkeden 4. sırada yer alıyor. Hatta gelir seviyesi yüksek olan Almanya’yı bile gerisinde bırakıyor.
Global Tüketici Araştırması’na gör internetten en fazla alışveriş yapılan sektör giyim ve tekstil sektörü olmaktadır. Marka detayı ise; en çok yiyecek ve içecek sektöründe dikkate alınıyor.

Yorum Yap