Günümüzde kayıp çocuklar ve çocuklara yapılan taciz ya da tecavüzlerin sayısı oldukça fazla ve bu sayı giderek de artmaktadır. Türkiye de binlerce kayıp çocuk ve bir o kadar da çocuğunu arayan acılı aileler bulunmaktadır. Bu duruma kayıtsız kalmak istemeyen Başbakan Davutoğlu ve İçişleri Bakanlığı telefonlara gönderilecek yeni bir uygulama geliştirdi.
ABD’de de uzun zamandır yapılan bu uygulama AMBER Alarmı olarak biliniyor. Bu uygulama sayesinde çocukların daha kısa sürede bulunması için tüm ülkede yardımlaşma ve işbirliği yapılmak isteniyor. Telefonunuza kayıp olan çocukların fotoğrafı kişisel bilgileri ve biliniyorsa tecavüzcünün resmi gönderilecek. Bu bilgiler SMS ya da MMS olarak telefon kullanıcılarına iletilecek.Örneğin; İstanbul da olan bir kayıp ilanı için İstanbul ikametli telefon kullanıcılarına SMS ya da MMS gidecek. Her bölgede bu mesajlar ayrı ayrı gönderilecek.
Kayıp çocukların fotoğraflarını göndermek temelli olan bu uygulama kişinin telefonuna gidecek ve telefon ekranını kitleyecek. Dolayısıyla da mesajı okumadan bu kilit kalkmayacak, telefonunuzda başka bir işlem yapamayacaksınız. Deneme aşaması biten uygulama, hayata geçirildi.

İlgili Yazılar

Yorum Yap