Türkiye tarafından üretilen ve milli taaruz helikopteri olarak kullanılacak T-129 ATAK tanıtıldı. Tanıtımı Güvercinlikteki Kara Havacılık Komutanlığı’nda gerçekleşti. Taaruz amaçlı kullanılacak olan helikopter tanıtımı esnasında resmen göz doldurdu ve muhteşem dönüşleriyle adeta ağızları açık bıraktı. Güvercinliklteki Kara Havacılık Komutanlığında yapılan T-129 ATAK tanıtımı için basın mensuplarına kapısın atı ve çekimler yapılabildi.
T-129 ATAK helikopteri günümüzün son teknolojisiyle üretildi ve şu anda bu teknolojiye sahip bir taaruz helikopteri bulunmakta. Gerek motor gücü, gerek manevra gücü gerek de sergilediği estetik tavırla göz dolduran T-129 ATAK helikopteri herkesi adeta büyüledi. Tanıtımı yapılan T-129 ATAK bundan sonra artık resmi olarak kullanıma açık olacak.
T-129 ATAK helikopterinin teknik özelliklerine değinecek olursak; helikopterde 2 adet motor bulunuyor ve motorların her ikisi de ayrı olarak 292 beygir güç üretimi gerçekleştiriyor. .Ana rotor sistemine baktığımızda yüksek dereceye sahip manevra gücünün olduğunu görmekteyiz. Hedefi tespitleme açısından son teknoloji kullanılan T-129 ATAK’da entegre halde bulunan kask sistemi de yer almaktadır. Kontrol sistemlerinde uçuş kontrol ve atış kontrol bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap