Teknolojinin ve bilimin ilerlemesiyle girişimciler yeni icatlar ve buluşlar ortaya çıkarıyor. Çıkarılan buluşlardan da mümkün olduğunca fayda sağlanarak daha kaliteli bir hizmet sunuluyor. Özellikle de genç girişimciler buluşlar konusunda kıvrak düşüncelerinin ve bilgilerini birleştirerek ortaya muazzam buluşlar çıkartıyorlar. Melih Aksoy da bu genç girişimcilerden sadece bir tanesi olmaktadır.
Melih Aksoy isimli genç girişimci suda çalışan bilgisayarla bozulmanın aksine daha fazla kalite sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Son zamanlarda bilgisayarlardan daha fazla veri elde edilsin diye, çok fazla yükleme yapılıyor. Bu yüklemeler sonucunda da bilgisayarlar çabuk ısınıyor ve yavaşlıyorlar. Bilgisayarlardaki soğutma işlemini ise; hava yapıyor. Bu durum da bilgisayara toz girmesini ve fanın ses çıkartarak çalışmasını neden oluyor. Genç girişimci Melih Aksoy ise tam bu noktada karşımıza çıkıyor.
Genç girişimci suya elektriği iletmeyen bir sıvı karıştırdı. Ardından bilgisayarı bu suyun içine koydu ve bilgisayardaki sıcaklığın suya yayılarak soğuduğunu kanıtladı. Bu buluşunu Yeşil Teknolojiyle paylaştı ve birlikte suda çalışan bilgisayar buluşunu gerçekleştirdiler. Buluş sayesinde %20 oranında enerji verimi sağlandığı da kanıtlandı.

İlgili Yazılar

Yorum Yap