Samsunda yaşayan ve Samsunlu olan Matematikçi Aydın Cerit isimli kişi en büyük asal sayıyı bulduğunu iddia etti. Öncelikle asal sayı kelime grubunun ne anlama geldiğini açıklayarak başlayalım. Asal sayı sadece kendisine ve aynı zamanda da 1 sayısına bölünen sayılardır. Bunlar dışında başka bir sayıya bölünüyorsa bu sayıya asal sayı denmez.
Bugüne kadar birçok matematikçi ve bilim adamı asal sayılar hakkında açıklamalarda bulundular. En son 2011 yılında en büyük asal sayı bir matematikçi tarafından açıklanmıştı. Şimdi ise Aydın Cerit tarafından en büyük asal sayı açıklandı. Bu henüz bir iddia sorulmadı ve Samsunlu Türk matematikçinin henüz başarısı sile getirilmedi. Kendi hesaplamalarını da anlatan Samsunlu matematikçinin şimdi doğru olup olmadığı bekleniyor. Dediği gibi bulduğu sayı doğruysa 2011 yılında bulunan sayı yerini Türk matematikçinin rekoruna bırakacak.
Samsunlu matematikçi olan Aydın Cerit 2011 yılında bulunan sayının küçük olduğunu ve kendisinin en büyük asal sayıyı bulduğunu dile getirirken; doğru olacağını umduğunu ve ülkesine bir ilk getireceğini söyleyerek gururlandığını dile getirdi.

Yorum Yap