Bilgisayarlarda ya da yazılımlarda bulunan açıklar sebebiyle birçok site hacklenmektedir. Hatta bu hacklenen siteler günümüzde büyük kurum, kuruluş ya da şirketlerin bilgisayarları ya da web siteleri bile olabiliyor. Bu büyük kuruluşlardan birisi NATO, diğeri ise AB olmaktadır. Son günlerde hack saldırısıyla gündeme gelen NATO ve AB için hack saldırısının nasıl olduğu konusunda araştırmalar yapıldı.
NATO ve AB’ye gerçekleşen hack saldırısının Sandworm’dan meydana geldiği öğrenildi. Bilgisayarlarda bulunan ve hereksin kullandığı Microsoft yazılımında yer alan Sandworm açığı nedeniyle hack saldırısı gerçekleşti. Saldırının nasıl gerçekleştiği konusunda araştırmalar Trend Micro Uzmanları tarafından yapıldı. Yapılan araştırmalar sonucunda Trend Micro uzmanları hack virüsünün e-mail yoluyla bulaştığını ve bu maillerin sürekli olarak Rusyayı ve devlet adamlarını eleştirmesiyle bilinen Ukrayna asıllı politikacı Oleh Tiahnybok isminde atılmış olan maillerden geldiğini bildirmesi olayın siyasi bir boyutta olduğu hakkında yorum yapılmasına neden oldu.
Microsofttaki Sandworm açığından meydana gelen bu hack saldırısı karşısında Miccrosoftta yeni önlem alarak Sandworm saldırılarından koruyacak bir yama çıkarttı.

İlgili Yazılar

Yorum Yap