Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi yani; NASA bilimin ve teknolojinin gelişmesini sağlayan fikirleri sunan aynı zamanda da bu fikirleri hayata geçirerek büyük işler yapan bir bilim kuruluşu. Bu denli önemli olan bir kuruluşun hala 1960 ile 1970 yıllarından kalan sistemi kullandığını biliyor muydunuz? Peki ama neden?
NASA kuruluşunun neden hala 50 senelik teknoloji kullandığı bir muammaydı. Tabi ki bazı görüşler vardı. Geçtiğimiz gün açıklama yapan Robert Frost, NASA kuruluşunun neden hala 50 yıllık bilim teknolojisini kullandığını açıkladı. Robert Frost, NASA’nın yeterli bütçesi olmadığından yani; ekonomik sıkıntılardan dolayı 50 yıllık teknolojiyi kullandığını dile getirdi. Tabi ki önce bilim ardından da teknoloji tutkunları için ne yeterli ne de geçerli bir sebep oldu. Asıl neden herkesin kafasında aynı.
NASA’nın 50 yıllık teknolojiyi kullanmak istemesindeki asıl neden; güvenlik. 50 yıl önce oluşturulan sistem şu anda çalışanlar ya da başkaları tarafından bilinemiyor. Bu nedenle de NASA güvende oluyor. Kendini tehlikeye atarak güvenlik açığı vermek istemeyen NASA ad bu sebeple 50 yıllık teknolojiyi bilimde kullanıyor

Yorum Yap