Günümüzde akıllı telefonların sayısı ve çeşidi hızla artmakta. eni modeller ve yeni özellikleriyle dikkat çeken akıllı telefonların kullanıcı sayısı da artıyor. Artık hemen hemen kimsenin elinde akıllı telefon dışında başka bir telefon görememeye başladık. Bu da akıllı telefonlar konusunda yapılacak bilimsel gelişmelerin de artacağına işaret ediyor.
Nanyang Teknoloji Üniversitesi de bu konuda araştırma yapıp araştırmasını başarılı bir şekilde tamamlayıp 20 yıl uzun ömürlü ili üretmiştir. Bugüne kadar çıkarılan bütün akıllı telefonların pil ömrü yaklaşık olarak 2 seneydi. Yeni çıkan pile göre bu tabular yıkılıyor ve pillerin ömrü 18 yıl daha uzayarak 20 yıllık akıllı telefon pilleri geliyor. Özel bir jelle üretilen akıllı telefon pilleri sadece uzun süreli olmasıyla da bilinmiyor. Aynı zamanda da şarj dolum süresi de dikkatleri üzerine çekiyor.
Bu zamana kadar çıkarılan bütün akıllı telefonlar minimum 2 saatte şarj edilirken; yeni çıkan pil sayesinde bu süre saatlerce azalarak 2 dakikaya düşüyor. 1.5 dakikada %70 oranında doluluk sağlayan pil; en fazla 5 dakikada %100 oranında dolum sağlayabiliyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap