Her sene olduğu gibi bu sene de mali raporlar tek tek açıklanıyor. Yılın 3. çeyreğine geldiğimizden dolayı hatırı sayılır olan kurumlar, şirketler ya da holdingler mali raporlarını açıklayarak kendi bütçeleri hakkında hem tüketiciye hem de rakiplerine bilgi vermektedirler. Bu şirketlerinden birisi de Microsoft oldu. Yılın 3. çeyreğine gelinmesiyle birlikte mali raporunu açıklayan Microsoft; haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarına ait gelirlerini dile getirdi.
Microsoft şirketinin açıklamalarına göre 3. çeyreğe kadar elde edilen gelir; 23.20 Milyar Dolar olurken; bu paranın içerisinden 4.5 Milyar Dolar tutarının net gelir olduğunu dile getirdi. Microsoft açıkladığı raporda Windows Phone işletim sistemiyle çalışılan kendi üretimleri telefonların satışından oldukça memnun olduklarını ve birçok satışın gerçekleşerek sadece son çeyrekte 9.3 milyon kadar Windows Phone telefonu satıldığını duyurdu. Bu rakam geçen senelerde daha azdı.
Microsoft şirketi çıkardıkları tabletlerle ilgili olarak pek açıklama yapmasa da tablet satışlarından da memnun olduklarını söylerken; Xbox Konsolu’nun son çeyrek döneminde 2.4 milyon kadar sattığını açıkladı.

Yorum Yap