Günümüzde artan benzin fiyatları, geçim sıkıntısı ve hava kirliliği sebebiyle çeşitli yöntemler geliştirilerek artan bu olumsuzluklar giderilmeye çalışılıyor. İstanbul Üniversitesi’nin yaptığı elektrikli araç da bu olumsuzluklara deva olacak bir icat. İstanbul Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri tarafından tasarlanarak üretilen elektrikli otomobil, halka sunuldu.
İstanbul Üniversitesi tarafından geliştirilen elektrikli otomobil, 15 gün önce Türkiye turuna çıktı. Türkiye turunda 13 şehir gezen otomobil 5000 km yol katetti ve turun başlangıç noktası olarak İstanbul Sultanahmet olarak belirlendi. Elektrikli otomobilin pilotu Serdar Zurnacı’ydı. Türkiye turunu başarıyla tamamlanan araç, tek bir şarj doldurmayla 500 km yol gidebilen araç halka tanıtıldığı esnada olumlu etkiler aldı ve oldukça beğenildi.
İstanbul Üniversitesi tarafından geliştirilen elektrikli otomobil 1.5 yılda tamamlandı ve tanıtım esnasında hiçbir sorun yaşanmadı.

Elektrikli Araç

Elektrikli Araç

Elektrikli araç tanıtım esnasında 5.000 km yol adı ve 75 TL’lik masraf yaptı ve 75 TL ile 5.000 km’lik yolu benzinle gitmenin imkansız olduğunu söyleyen pilot Serdar Zurnacı hem çevre hem de ekonomi dostu olan bu aracı halkımıza tanıtmaktan büyük gurur duyduklarını dile getirdiler.

Elektrikli Otomobil

Elektrikli Otomobil

İlgili Yazılar

Yorum Yap