Yeni çıkan cep telefonları hakkında yapılan olumlu ve olumsuz yorumlar hepimizin aşina olduğu şeyler aslında. Pil ömrü, görüntü kalitesi, ekran boyutu gibi telefonların teknik özellikleriyle ilgili telefonun tanıtımı yapılmadan yorumlar başlar ve tanıtımdan itibaren teknoloji siteleri telefonlarla ilgili inceleme yazıları ve videoları paylaşır. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus çıktığında da bunlara benzer yorumlar ortaya çıktı, fakat bu sefer çok farklı bir iddia da ortaya atıldı: iPhone 6 Plus bükülebiliyor. Üstelik iddiayı ortaya atanlar bunu bir video ile desteklediler.

Teknoloji yazarları tarafından ortaya atılan iddia ve videoda bir blog yazarı iki eliyle eğmek suretiyle iPhone 6 Plus telefonu bükebiliyordu. Özellikle Twitter ve diğer sosyal medya mecralarında hemen bununla ilgili onlarca komik espri ve paylaşım yapıldı. Peki gerçekten iPhone 6 ve iPhone 6 Plus bükülüyor mu? Apple’a göre bunun cevabı hayır. Kullanıcılardan da henüz bu yönde bir şikayet gelmedi. Üstelik Apple bu yönde bir şikayeti olanlara ücretlerini iade etmeyi veya yeni telefon vermeyi de taahhüt etti. Telefonların ortalama 2500 TL olduğu (buradan kendiniz de bakabilirsiniz : En ucuz iPhone 6 fiyatları )göz önüne alınırsa bu davranış taktiri hak ediyor.

Apple’ın bu iddiaları çürütmek için ilk yaptığı iş ise kendi test laboratuvarının kapısını açmak oldu. Bu zamana kadar sadece iPhone 4’ün anten sorunu ile ilgili bir durumda açılan laboratuvar böylece ikinci kez basına açıldı. Laboratuvarda Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus model telefonlar piyasaya çıkmadan önce onları test ettiği cihazları ve test tekniklerini gösterdi. Yeni modeller piyasaya sürülmeden önce her iki telefondan da 15.000 adet cihaz test edilmiş. Üretim aşamasına geçilmeden önce de telefonun parçaları da Çin’de defalarca test edilmiş. Üstelik testlerde de her şey düşünülmüş. Her şey derken neyi kastettiğimizi merak edenler için şöyle bir örnek verelim; telefon arka cebinizdeyken bir yere oturursanız telefonun başına ne gelebileceği de test edilmiş. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus bu testleri başarıyla geçtikten sonra piyasaya sürülmüş. Apple’ın test laboratuvarı telefonlar için işkence odası gibi, bir telefon testten geçerken darbe, düşme gibi çok sayıda aşamada test ediliyor. Test aşamasında telefonların birçok teste tabi tutulduğunu söylemiştik, bunlardan birisi de 25 kiloluk ağırlıklar. Telefon Apple tarafından oluşturulan bu ağırlıklarla da test ediliyor. Başka hangi testler var diye merak edenlere ise diğer testleri şu şekilde sıralayabiliriz; eğip bükme testi (ters yönlere doğru), tek noktadan baskı uygulama testi, sert ve yumuşak yüzeylerde baskı testi. Bu testlerde olumsuz bir nokta varsa telefon piyasaya çıkmadan önce bulunan eksiklikler gideriliyor.

Peki bu iPhone 6 Plus eğilme videosu sahte mi? Hayır değil. iPhone 6 Plus’ın bir bükülme sorunu var. Bu zamana kadar dokuz kullanıcı normal kullanımları sırasında telefonun bükülme sorunu ile karşılaştığı için telefonlarıyla birlikte Apple’a başvuruda bulunmuş. Normal kullanımda telefonun bükülme ihtimali çok düşük. Bükülen telefonlar için de firmanın hassasiyeti oldukça fazla. Bahse konu edilen telefonları hemen değiştiriyor ya da bedel iadesi yapıyor.

iPhone 6 Plus ile ilgili bükülme iddiaları sadece bu aşamada kalsaydı keşke. Son zamanlarda öyle videolar çıkıyor ki, inanılmaz. Bir videoda iPhone 6 Plus ve diğer marka telefonlar mikserin içerisine atılıyor hangisi daha hızlı parçalanıyor diye test ediliyor. Bir diğer video türü ise drop test yani telefonu düşürme videoları, çok sayıda telefonu bu şekilde belli yüksekliklerden aşağıya atıyorlar. Yükseklik deyince aklınıza 1.5 metreden bırakılma geliyorsa fazlasıyla iyimsersiniz. Son çıkan videolardan birinde telefonu paraşüt ile atlayan biri yüzlerce metre yukarıdan aşağıya bırakıyor. Bir başka videodaysa telefonların hepsine kırılana kadar basınç uyguluyorlar. Yani bu bükülme meselesi sosyal medyada ve internet siteleri arasında bir akım başlattı.

iPhone 6 Plus her ne kadar bu bükülme olayıyla öne çıksa da aslında bu zamana kadar çıkarılan en uzun iPhone olması ile de ünlü. 5.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan telefon Touch ID teknolojisine de sahip. iOS 8 işletim sistemi yüklü olarak piyasaya sürülen telefon hızlı bir internet deneyimi yaşamanız için de özel olarak tasarlanmış. Ben özellikle ekran boyutundan çok memnunum, bu sayede telefona ek olarak tablet almak gerekmeyecek. Tv dizileri veya film izleyenler için oldukça güzel bir deneyim sunuyor. Eğilip bükülme meselesi de bu boyut ve telefonun arka tarafında kullanılan malzemelerden kaynaklı olarak çıktı fakat bu onu ayıran en önemli özelliği. Amerika’da ve Avrupa’da terzilerin en sevdiği telefon olduğunu söylesem buna ne dersiniz? iPhone 6 Plus’ın boyutundan dolayı normal bir cebe sığması nerede imkansız. Bundan sonraki pantolonlarınızı belki de onun boyutuna göre alacaksınız ama ya bu zamana kadar aldığınız pantolonlar ne olacak? Amerikalılar buna çözüm bulmuş pantolonların iç ceplerini büyüttürüyorlar. Açıkçası cepler büyümeden bu telefonu cepte taşımak çok kolay bir iş değil, bu yüzden oldukça mantıklı bir hamle. Telefonun bükülmesi zor olsa da siz yine de telefonu koymak için arka cebi tercih etmeyin.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • flexbilisim

    verilen bilgi için tesekkürler