Son günlerde sıklıkla rastladığımız Siber suçlarından biri fotoğraf hırsızlığıdır. Fotoğraf hırsızlığı yaparak Hollywood da ünlü olmuş bayan ünlülerin çıplak fotoğraflarını çalınarak internet devi Google arama motoruna koyuluyor. Ardından da herkese atılarak görmesi sağlanıyor. Kendi fotoğraflarını koymadan başkalarının bunları koymasından şikayetçi olan ünlüler ise; çare aramaya devam ediyordu.
Google arama motorunda on binlerce çıplak oyuncu resmi bulunmaktaydı. Hollywood yıldızlarının eğlence bölümü avukatı ise bu duruma karşı suskun kalmadı. Avukat Marty Singer Google’a dava açacaklarını söyleyerek ihtarda bulundu. Suç olarak da “gizlilik ihlali” olarak göstereceklerini bildirdi.
Google Avukat Marty Singer’ın ihtarın karşılık bir cevap yayınladı. Cevabında; kendilerinin kaldırılma işlemini 1 saat 1.5 saat aralığında yaptıklarını buna rağmen; arama motorunun kaldırdığı zamanla eş zamanlı olarak yeni fotoğrafların Siber hırsızları tarafından tekrardan paylaşıldığını belirtti. Kendilerinin haftalık bile değil; saatlik olarak güncelleme de bulunduklarını söyleyen Google, kendilerinin bu dosyaları şifrelediklerini dile getirerek savunmasını yaptı. Google arama motorunun kaldırdığı çıplak fotoğrafların sahipleri arasında; Cara Delevingne, Kim Kardashian ve popüler pop şarkıcısı Rihanna gibi Hollywood ve sanat dünyasının önde gelen isimleri yer alıyor.

Yorum Yap