Oyun endüstrisi büyümeye devam ediyor. Sadece yeni isimler değil, daha uzmanlaşmış donanımlar da oyuncuların ilgisini çekiyor.

Bilgisayar oyunları da tıpkı diğer hobilere benziyor. Kullanıcılar hemen donanımlarını geliştirmek istiyor. Yeni bir oyun dizüstüsü, daha çok düğmeli ve daha iyi bir fare, 4K monitör bir zamanların yeni tenis raketinin, özel spor ayakkabıların yada ligin resmi futbol topunun yerini aldı. Bu da oyun sektörü için çok büyük bir fırsat. Söz gelimi 4K. Hala televizyon için çok az içerik bulunsa da 4K monitörler çok yaygın çünkü neredeyse tüm yeni oyunları Ultra HD çözünürlükte oynayabiliyorsunuz. PC’lerin CPU’ları ve grafik kartları yeteri kadar hızlı.

Özel donanım ve yazılımlar PC’leri oyun konsoluna çeviriyor. Böylelikle Steam OS ile Valve uzun zamandır beklenen oyun işletim sistemini çıkarıyor. Oyun üreticisi bir de Steam oyun hizmetinin kullanıcıları için standartlaşacak akıllı bir oyun kumandasını piyasaya sürecek. Oyuncular, söz konusu olduğunda hâlâ çok muhafazakâr. Bu yılın Gamescom‘unda beklenen oyunların hemen hepsi eski isimlerin yeni sürümleri. İster Nintendo Wii U için Zelda ve Mario Kart olsun ister yeni nesil konsollar ve PC için Assasins Creed’in 7. sürümü, GTA 5 ya da Far Cry 4. Tabii Playstation 4’e özgü Little Big Planet 3 gibi oyunları da es geçmemeli. Platforma özgü bir diğer oyun da Xbox One için, öncülü olmayan bir zaman manipülasyon oyunu olan Quantum Break.

Ayrıca Gamescom 2014’ün trendlerine göz atmak için “Gamescom 2014’ün Trendleri” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap