Bilgisayarların çıktığı ve gelişmeye devam ettiği günlerden beri onlarla birlikte aynı zamanda da virüsler türemeye başladı. Çeşitli bilgisayar uzmanları tarafından üretilen ve bilgisayarlara atılan virüsler hem ekonomik hem de manevi yönden kullanıcılara çeşitli zararlar verdiler. Bunlardan bazıları bulaşmasalar bile; bilgisayarlara bulaşıp oldukça zarar verici olan virüsler yer almaktadır.
Bilgisayarlara en fazla zarar veren virüslerden ilki “ILOVEYOU” virüsü. Bu virüs %10 civarında bilgisayar bulaştı ve 10 milyon bilgisayarı etkiledi. En zararlı bilgisayar virüsleri arasında gösterilen “ILOVEYOU” virüsü iki Filipinli tarafından üretilmişti.
En fazla zarar veren virüslerden diğeri de Code Red virüsü. 2001 yılında ortaya çıkan iki kişi tarafından üretilen bu bilgisayar virüsü de ILOVEYOU virüsü gibi oldukça fazla bilgisayarı virüsledi ve hatta çökmesine bile neden oldu. Virüsü üreten ve bilgisayarlara dağıtanların virüse Code Red ismini vermesinin en temel sebebi de Code Red adlı içeceği içerken bu virüsü oluşturmalarından kaynaklandı.
Bilgisayar virüsleri oldukça fazla sayıda ve onlardan kurtulmanın tam olarak yolu henüz keşfedilemedi, bu yüzden de bilgisayar kullanıcıları dikkatli olmalılar.

Yorum Yap