E-Devlet sistemi ile birlikte internet üzerinde vatandaşlar işlerini halledebiliyor, devlete öneri ve şikayetlerde bulunabiliyor ya da isteklerini dile getirebiliyorlar. ABD, İngiltere gibi devletlerde de kullanılan E-Devlet, ülkemizde kullanım yoğunluğu açısından ilk sırayı çekiyor. E-Devlet uygulamasını kullanan ülkeler arasında yüzde ifadeyle %92’lik bir kısım Türk vatandaşlarına ait olmaktadır.
E-devlet sistemini sadece yaşlılar ya da çalışanlar değil; öğrenciler ve gençlerde kullanıyor. Üstelik sadece masaüstü ya da tablet bilgisayarlardan değil; aynı zamanda da akıllı telefonlardan da giriş alan e-devlet sitesi en fazla mobil kullanıcıyı Android işletim sistemli telefonlar üzerinden alıyor. Kadın ve erkekler arasındaki kullanımına baktığımızda kadınlar % 45,8 oranında kullanırken erkeklerde bu oran %54,1’e kadar yükseliyor.
E-devlet sistemi 2009 yılında hayata geçirilmişti ve 5 seneyi aşkın süredir kullanılan sistem toplamda bugün itibariyle 14 milyon kullanıcıya kadar ulaştı. Tabi ki; bu oran sadece ülkemizde. Tek yakınılan nokta da vatandaşlar sorunlarını dile getirirken yanlış bölümlere yazdıklarından dolayı biraz aksamalar olması ve yardıma ihtiyacı olanlara anında yardım dilemesinden kaynaklanıyor

İlgili Yazılar

Yorum Yap