Son günlerde hacklenme ve şifre çalınma vakalarıyla sıklıkla karşılaşmaktayız. Birçok sanal mercek hacklenerek kullanıcıların şifreleri, resimleri ya da videoları çalınıyor. Ardından bu çalınan bilgiler ya satılarak ticarete girişiliyor, ya da internet üzerinden yayılarak bu kişilerin rezil olması amaçlanıyor. iCloud ve Snapchat’in hacklenmesinin ardından son günlerde bir hacklenme olayına daha maruz kaldık.Bu hacklenme olayı ise Drapbox’a ait olmaktadır.
Drapbox, 7 milyon kullanıcıya sahip mobil depolama sağlayan bir uygulama. Bu kadar çok kullanıcıya sahip olması da Drapbox hackini ardından 7 milyon kişinin şifresinin çalındığı anlamına gelmektedir. Geçtiğimiz günlerde hacklenen Drapbox mobil uygulaması hacklenerek 7 milyon kişinin şifresi çalındı ve çalınmakla da kalmadı bu şifreler Bitcoin üzerinden satılarak internetten ticarete girişildi. Böylece hackleyenler gizliliğini korumaya devam ediyorlar.
Drapbox yöneticilerinden ise açıklama geldi. Kişilerin şifrelerini değiştirmesini öneren Drapbox, 2 aşamalı bir şifre oluşturmalarının daha güvenli olacağının ve hatta alınma riskinin hemen hemen ortadan kalkacağının hakkında açıklamalarda bulundu. Hacki kimin ya da kimlerin yaptığı henüz gelen bilgiler arasında yok

İlgili Yazılar

Yorum Yap