Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

Çin’in Twitter’ı olarak bilinen internet girişimi Weibo, dünyaya açılma planları yapıyor. Söylentilere göre Weibo 2015 başında sadece Çin’in değil dünyanın Twitter’ı olmak için adımlarını atacaklar.

Çin’de önemli bir servis de Weibo servisi. Weibo, 140 karakterle blog tutmayı sağlıyor. Tanıdık geldi mi? Weibo tam anlamıyla Çin’in öz Twitter’ı. Üstelik, 140 karakter Çin dilinde, çok şey anlatmaya yetiyor. Latin dillerindeki yaklaşık 1400 karaktere denk geliyor. Dolayısıyla Çin’in Twitter’ı çok daha kullanışlı ve çok daha fazla detay anlatıyor.

Weibo’daki Çin’li ünlü yıldızlar büyük bir heyecanla takip ediliyor. Bir ünlünün Weibo’da yazdığı bir yorum, 10 saat içinde 2,5-3 milyon paylaşıma ulaşabiliyor. Sosyal ağ girişimi Weibo da, Çin’in sınırlarını aşıp dünyaya açılmak isteyen servislerin arasında yer alıyor. Üstelik bu konuda önemli adımlar da atmış durumda. 2012 yılında bir İspanyol futbol kulübüne sponsor olan Weibo, batıya açılma planlarını uzun zamandır yapıyor gibi görünüyor.

2014 başında İngilizce versiyonunu da yayınlayan Weibo şimdilik bu versiyonu geri çekmiş olsa da, hazırlıklarını tamamladığında batı dünyasına çıkartma yapması kaçınılmaz olacak. Weibo’nun tek dezavantajı, halihazırda Twitter’ı kullananların, anlamadıkları Çin’ce konuşulan bir topluluğa girmekten çekinmeleri. Ancak şirket buna bir çözüm bulmak için hızla çalışıyor.

Yorum Yap

  • lonely

    weibo ücretli mi?