Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

Orduda savunma amaçlı kullanılan yelekler olarak bilinen çelik zırhlı yelekler şuan ki haliyle hem daha kalın hem de daha ağır. Bu yüzden de orduda bazı zorluklara ve külfiyetinin fazla olmasına sebep oluyor. Çelik zırhlı yeleklerin daha ince ve aynı zamanda da daha hafif olmasını sağlayacak proje ise TUBİTAK desteğiyle Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden geldi.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknoloji Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olan Kubilay Aslantaş geliştirmeye çalıştıkları teknolojiyle çelik zırhlı yeleklerin daha hafif olacağını söyledi. Basın açıklaması yapan öğretim üyesi; amaçlarının sadece var olan çelik zırhlı yeleklere eklemeler yaparak daha hafif be daha ince olmasını sağlamak olduğunu dile getirdi. Geliştirdikleri nano teknolojiyle birlikte orduya büyük kolaylıklar sağlanacağını dile getiren öğretim üyesi Kubilay Aslantaş; projeye TUBİTAK’ın da destek verdiğini duyurdu.
“Çelik Zırhlı Yelekler Hafifliyor” projesi için 100 numune hazırlanacak ve balistik değerlendirmeye girip raporları hazırlanarak. Değerlendirmelerden geçerlerse kullanılabilecek. Ayrıca projeye TUBİTAK dışında Pamukkale Üniveresitesi Doçent Doktor Emin Ergün de destek verdiği açıklandı.

Yorum Yap