Çin’in arama motoru devi Baidu da, batıya açılma planları yapıyor. Sadece 2014’ün son çeyreğinde %59 büyüyen şirket arama motorundan online ansiklopediye kadar 41 servis sunuyor. Baidu’nun Çin’deki pazar payı ise %63.

Baidu aynı zamanda dünyada reklamdan para kazanan beşinci büyük web sitesi. Aslında ziyaretçi sayısı Google ile boy ölçüşüyor ancak Google, kullanıcı başına Baidu’dan çok daha fazla kazanç sağlıyor. Bu da Baidu’nun gelirini beşinci sıraya taşıyor. Ancak Baidu batıya açıldığında artık batı fiyatları ile kazanmaya başlayacak ve artık önü nasıl tutulur, kimse bilmiyor.

Baidu’nun batıya açılmadan önce bazı değişiklikler ve teknoloji gelişimler de yapması lazım. Örneğin MP3 aramalarını kapaması gerekiyor. Telif haklarına, pornoya karşı daha hassas davranması lazım. Ancak MP3 aramalarını, telifli sitelere yönlendirirse Baidu bu işten büyük paralar kazanabilir. Müzik endüstrisi de şarkılarını satmak için bu fırsatı hızla değerlendirmek isteyecektir. Halihazırda 600 milyon kullanıcısı olan Baidu’nun, batıya açılmasıyla birlikte bu rakamı ikiye katlaması çok da zor olmayacak.

Baidu şu sıralar, günlük indirim teklifleri ve mobil online video servisi üzerine çalışıyor. Ayrıca yapay zeka araştırmaları için de 220 milyon Euro ayıran Baidu, Silikon Vadisi’nde çoktan bir laboratuvar kurmuş durumda. Firma ayrıca bilgisayarların işlem gücünü arttıracak yeni algoritmalar geliştirmek için de çalışmalar yapıyor. Böylece, dev kullanıcı talepleriyle başa çıkabilecek çok daha güçlü bilgisayarları çok daha ucuza mal ederek rakiplerine karşı büyük avantaj elde edebilecek.

İlgili Yazılar

Yorum Yap