NFC sistemiyle ödeme son birkaç senedir kullanılan özellikle de tüketicilerin sıklıkla tercih ettiği bir ödeme sistemi. Kredi Kartı ya da banka havalesi gibi durumlar büyük ekonomik krizlere yol açtığından dolayı birçok tüketici NFC sistemi ve bu sistemdeki Apple Pay ve Google Cüzdan seçeneklerini kullanıyorlar.
Apple yeni çıkardığı telefonlarla da birlikte Apple Pay NFC ödeme sistemini tanıtmıştı. Ayrıca bu şekilde standardını daha da yükselteceğini umuyordu. Tabi buna perakendeciler engel oldu. Bunun en temel sebebi de perakendecilerin artık NFC sistemlerinden olan Google Cüzdan ve Apple Pay’ı engellemesi. Artık birçok perakendeci NFC sistemleri yerine eski usul ödeme yöntemlerini tercih ediyor. Hatta piyasaya yeni katılan perakendeciler bile bu ticarete NFC ödeme sistemini sokmadan katılıyorlar. Bu perakendecilere örnek olarak; CurrentC”yi verebiliriz.
CurrentC kendisine sponsor yaptığı herhangi bir bankasının bile bulunmamasına ve daha yeni ticarete atılıyor olmasına karşın NFC sistemlerinden olan Google Cüzdan ve Apple Pay’ı engelledi. Bu tutumun kesin olacağa ve artık NFC’nin demode olması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap