Leipzig’de, Haziran ayının ortasında süper bilgisayarların güncel Top 500 listesi açıklandı. Çıkan sonuç öyle görünüyor ki ABD’nin pek hoşuna gitmeyecek. Çin açık farkla en hızlı süper bilgisayara sahip. Tianhe-2 (Türkçesi süt sokağı 2) 54.902 TFlops ile ikinci sırasındaki ABD’li Titan‘dan neredeyse iki kat daha hızlı.

Performans hakkında bir fikir vermesi için şöyle bir örnek verelim : Tianhe-2, Intel Core i5 işlemcili bir bilgisayardan yaklaşık olarak 522.876 kat daha hızlı. Bu tip hızlara tipik ağ teknolojileri ayak uyduramıyor. Top 500 bilgisayarların neredeyse yarısı Infiniband kullanıyor, bu bakır yüksek hızlı hat 60 GBit/s gibi veri transfer hızlarına çıkabiliyor. İşletim sistemi olarak %82 oranında özelleştirilmiş bir Linux kullanılıyor.

Süper bilgisayarlar en çok Kuzey ve Latin Amerika’da bulunuyor, neredeyse %50’si buralarda bulunuyor. Asya ve Avrupa %26 ve %23 ile oldukça geride kalıyor. Özel olarak Çin, bir süper bilgisayar ülkesi olarak ABD’yi, Tianhe-2 ile kolayca alt ediyor. Bir önceki model olan Tianhe-1a da 2010 yılında birinci sıradaydı. Bu bilgisayarların aşırı performansını endüstri kullanıyor, hükümetler ise bunları resmi olarak sadece %2 oranında kullanıyorlar.

İlgili Yazılar

Yorum Yap