Gizli bir dosyanız varsa ve bunu bilgisayarda kimsenin görmesini istemiyorsanız yada dosyayı internete atacaksanız ve dosyanın belirli kişiler tarafından açılmasını istiyorsanız dosya şifrelemek mantıklıdır. Dosyaları Winrar ile kolayca şifreleyebilirsiniz.

Dosya Nasıl Şifrelendirilir?

1) İlk önce yapmanız gereken şey, dosyayı “Arşive eklemek” olacaktır. Bunun için dosyaya sağ tıklayın ve “Arşive Ekle”‘ye tıklayınız.

Dosya Winrarlama

Dosya Winrarlama

2) “Arşive Ekle”‘ye tıkladıktan sonra bir pencere açılacak (bu pencerede arşivleme ayarları yapılıyor) ve “şifre ayarla” butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra girmek istediğiniz şifreyi çıkan kutucuğa yazın ve tamama basın.

Winrar Dosya Şifreleme

Winrar Dosya Şifreleme

Bir Winrar dosyası şifrelemek işte bu kadar basit. “Peki Winrar ile şifreleme yapmanın avantajları nelerdir? Winrarla mı şifrelemek daha iyidir yoksa başka şifreleme programı mı kullanmalıyım?” sorularının cevabını aşağıdaki başlıkta bulabilirsiniz.

Winrar ile Şifrelemenin Avantajları

  • Şifrelediğiniz dosya, diğer işletim sistemlerinde (Mac, Linux, Windows) de şifrelenmiş olarak gözükür.
  • Dosyanız hem şifrelenir, hemde sıkıştırılmış olur.

Winrar dışında başka bir şifreleme programı arıyorsanız, bunun cevabını “Dosya Şifreleme Programları” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap