Bir kaç sene öncesine kadar cep telefonu bağımlılığı karşımıza telefonla konuşma, SMS atma ve hatta çağrı atarak başlamıştı. Ancak bugünlere geldiğimizde, cep telefonu bağımlılığına uygulamalar, oyunlar ve internette eklenmiş oldu. Dolayısıyla, buda internetin cep telefonu ile ilişkisinden doğan bir bağımlılık haline gelmiş durumda.

Her Yaşta Görülebiliyor!

Cep telefonu bağımlılığına baktığımızda, her yaşta görülebilen bir bağımlılık. Yani bu 0-5 yaş aralığındaki çocuk, cep telefonundan herhangi bir oyunu, uygulamayı rahatlıkla açabilir, oynayabilir hale geldi. Ailelerin kolayına gelen bu durum, yani cep telefonunu çocuğun bakıcısı haline getirmek, çocuk için iyilik yerine aslında onlara kötülük yapmaktır. Yani çocuğu cep telefonu bağımlısı haline getirmek anlamına gelmektedir. Dolayısıyla da cep telefonu bağımlılığı, her yaştan kesime tehdit oluşturmaya başlamakta.

Arkadaş Ortamındaki Zararları

Cep telefonunu arkadaş ortamında, sosyalleşme ortamlarında yoğun olarak kullanmak, bazı uzmanlara göre bu yüzyılın gidişatı olarak görür, bazı uzmanlar ise bunun büyük bir sorun olduğunu belirtmektedirler. Ancak baktığımızda, artık gençlik hem arkadaşları ile birlikte iletişim kurabilirken, hem de cep telefonlarından dünyaya açılabilmektedirler. Dolayısıyla iki sosyalleşmeyi bir arada yaşayabilmekte. Yani bu konu ile ilgili, her ne kadar fiziksel ortamda sosyalleşme ile ilgili problemler ortaya çıkartsa da, diğer yönden baktığımızda dünyayla da aynı anda bir iletişime geçme söz konusu.

Bununla ilgili giyilebilir teknoloji her geçen gün gelişmekte. Giyilebilir teknolojinin diğer bir hedefi ise arkadaş ortamında, hem ortamdan kopmamak hem de dünya ile iletişime geçmek.

Yorum Yap