Samsung, akıllı telefonlarında kullandığı işletim sistemi Android’den kurtulmanın yollarını arıyor. Son zamanlarda yaşadığı problemlerden dolayı yeni bir işletim sistemi geliştirdiğini duyurmuştu. Samsung Z ile birlikte piyasaya girmesi beklenen Tizen, yetersiz alt yapı nedeniyle birkaç kez ertelendi. Ancak yapılan son açıklamalar yola Android’le devam edileceğinin sinyallerini verdi.

Tizen işletim sistemli telefonlar Android cihazların aksine daha düşük özelliklere sahip. Yıllık geliri az olan ülkeler için geliştirilen Tizen, pahalı olan telefonlara iyi bir alternatif olabilir. iOS ve Android mücadelesine farklı bir yerden giriş yapmak isteyen Samsung, bu hamlesiyle herkesi şaşırttı.  Bir yandan Android ile yaşadığı sorunlar bir yandan da geliştirilmesi planlanan yeni işletim sistemi Samsung’u bir hayli yorabilir.

Samsung’un Bada işletim sistemi ile yaşadığı problemlerin tekrarlanmaması için yoğun bir çaba harcaması gerekiyor. Bada ilk çıktığı zamanlarda en iyi işletim sistemi olarak gösteriliyordu. Ama kendini geliştiremediği için Android ve iOS‘un çok gerisinde kaldı.

Tizen işletim sistemi düşük bütçeli kullanıcıları yakından ilgilendirdiği için çok büyük bir beklenti içinde olmamak gerekir. Tizen’in çıkış tarihi ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da bazı güvenilir haber kaynaklarına göre Samsung, yıl sonu sürprizi yapabilir.

Yorum Yap