Güvenlik internet ile birlikte daha ciddi hale geldi ve ibret alınası pek çok olay yaşanıyor. Herkes mahremiyet ve güvenlik konusunda son derecede endişeli. -Endişeli olmakta da fayda var.-

Örneğin arama yaparken hiç aklımıza gelmeyecek sorunlar ile karşılaşabiliyoruz. Google‘da, Bing‘te ve diğer arama motorlarında arama yaparken aslında o tarayıcı üzerinde Microsoft yada Google hesabı oturumu açtıysak, hem Google hem de başkaları bizim bu aramalar ile ilgili kayıtlara ulaşabilirler. Mesela Google sizin yaptığınız aramalar ile ilgili size başka sitelerde reklamlar gösterebilir ve bundan rahatsız olabilirsiniz.

Dolayısıyla yapmanız gereken şey, kapalı arama yapmak. Sizlere önereceğimiz bir araç ile hem kendi tarayıcınızda oturum açıyorsunuz, hem de bu aramaları kaydedilmesini engelleyebiliyorsunuz. Bu araç bir Firefox ve Chrome eklentisi. Onun adı Disconnect Search. Hem Google, hem Bing’te, diğer küçük arama motorlarını destekleyen bir eklenti bu. Disconnect.me/search adresine girerek bu eklentiyi tarayıcınıza indirebilirsiniz. Kurduktan sonra hemen sağ üst bölümde bir tane ikon belirecek. Bu “D” ikonu, Disconnect’in ikonu. Buna tıkladığınızda bir arama penceresi çıkacak ve oradan sürekli kullandığınız arama motorunu seçin. Örneğin Google yada Bing’i seçerek, o arama motorunda arama yapmasını talep edebiliyorsunuz ve orada açılacak arama penceresinde de aramak istediğiniz kelimeleri yazıyorsunuz ve güvenli arama yapabiliyorsunuz.

Güvenli arama

Güvenli arama

Bu eklenti Google Chrome ve Mozilla Firefox‘ta mevcut. Bir kez yükledikten sonra o eklenti sizi güvenli arama yapmak için tarayıcınızın adres çubuğunun sağında belirecektir.

Burada yapacağınız aramalar tamamen şifrelendiği için 3. kişiler tarafından görüntülenmeyecek. Aramalarınızın özel olmasını istiyorsanız Disconnect’i kullanabilirsiniz.

Yorum Yap