İnternet konusunda en fazla sansürü yapan ülkelerden biri olan Çin, yeni bir engellemeyle yine gündeme düştü. Protestocular tarafından internete sürekli engel konulan Çin’de şu anda Facebook ve Twitter sosyal paylaşım ağları yasaklıydı. Bunun üzerine İnstagram’ın da engellendiği bugün çıkan internet haberleri arasında yerini aldı. Çin ‘den henüz resmi bir açıklama gelmemesine karşın kapatıldığı yönündeki söylentiler tüm dünya gündemine düştü.
Facebook’un sahibi olduğu fotoğraf paylaşım ağı İnstagram, Çin’de yasaklandı haberlerinden sonra yapılan açıklamalara göre; diğer sosyal paylaşım ağlarının da kapatılarak internetin daha kısıtlı hale gelebileceği söylendi. İnstagram’ın Çin’de kapatılmasının sebebi olarak da; Hong Kong’ da meydana gelen demokrasi savunucu protestolar olarak gösterildi. Protestocuların baskısı üzerine kapatılan İnstagram tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

Hong Kong Protestoları İnstagramı Yasaklattı

Hong Kong Protestoları İnstagramı Yasaklattı

İnstagram’ın Çin’de engellendiği konusundaki resmi açıklamaların ise; bu hafta çerisinde basına yapılan açıklamalarla tüm dünyaya ve Çin halkına duyurularak bilgilendirme yapılacağı söyleniyor. Sansürcü bir ülke olduğunu tekrar kanıtlayan Çin, diğer sosyal paylaşım ağları ve internet dünyasındaki tavrının değişmeyeceğini yeniden kanıtlamış oldu.

İlgili Yazılar

Yorum Yap