Android-x86 Nedir?

Açılış ekranı

Andorid-x86, android işletim sistemini bilgisayarınızda çalıştırmanızı sağlayan bir open source (açık kaynak) projedir. Sitelerinin adresleri www.android-x86.org buradan istediğiniz ürümü indirerek wm veya pc üzerinde deneyebilirsiniz (bknz. bu konudaki yazım ). Ben en son sürüm olan Android-x86 4.4r1 tavsiye ederim denediklerim arasında en iyisi 4.4 oldu. Şunu belirteyim google play açılıyor ama benim indirdiğim uygulamaların neredeyse hiçbiri çalışmadı siz çalıştırabilirseniz bilgilendirin beni.(açılış demişken ilk açıldığında wi-fi açın vs. diyor eğer PCyi ethernet ile kullanıyorsanız orayı geçin bir sorun çıkmaz.)

Klavye Ayarları

Android-86’nın dokunarak kullanmak için çok daha uygun bir OS olduğunu belitmeliyim. Dokunmatik ekranınız varsa daha rahat kullanabilirsiniz. Bir de ilk açıldığında klavye ingilizce oluyor bunu Ayarlar>Dil ve Giriş>fiziksel klavye başlığı> AT Translated Set 2 keyboadad>Klavye düzenini ayarlardan değiştirip türkçe yapabilirsiniz. (ilk açılışta google hesabı istiyor eğer hesabınızı girmek isterseniz @ işareti ilk açılışta shift-2 kombinasyonuyla yapılıyor.)

Sistemde yüklü gelen uygulamalar

İşletim sisteminin içinde hazır olarak gelen uygulamalar.

Yukardada belirtiğim gibi Play store’den uygulama indirdim ama neredeyse hiç biri çalışmadı, açılıyor gibi olup hata vererek kapanıyorlar zaten android’in ARM için yapılmış bir sistem oldugunu düşünürsek x86’da çalışmaması çok normal, tabi bu uygulama yükleyip kullanamayacağınız anlamına gelmiyor benim denediiğim uygulamaların çalışmamasının nedeni openGL kullanmalarıydı ama Facebook tarzı ve x86 için yapılmış diğer uygulamalar çalıştı mesela UCbrowserx86 adlı uygulama sadece x86 için yapılmış bir tarayıcı bu tarayıcıyı Google Play’den indirerek kullanmanız mümkün. Bunların dışında kendi uygulamaları güzel çalışıyor özellikle tarayıcı ve gmail en iyi çalışan uygulamalar, Youtube’unda gayet güzel çalıştıını söyleyebilirim.

Performans

Performansı fena değil hatta tarayıcıda SunSpider testleri yukardaki gibi oldu (Unutmayın VMware Workstation üzerinde çalıştırdım inceleme yazabilmek için.)Tarayıcı performansı dışında genel olarak çalışma performansıda gayet güzel bazen içinde gelen uygulamalar çöküyor o kadar. >Bakalım yapabilirsem antutuyuda çalıştırmayı deneyecem olursa o sonuçlarıda paylaşırım.

Google Play

Google Play marketten bir görüntü

Bu bölümde pek birşey söyleyemeyeceğim. Play’den indirilen uygulamalar yandaki gibi hata verip kapanıyor ama apk olarak indirdiklerimden bazıları çalıştı. Play’de biraz daha derine inince çalışan uygulamalar buldum mesela UCbrowser x86 ve Facebook gibi uygulamaları çalıştırabilirsiniz ayrıca cihazınızla tam uyumlu olan 4.0 İCS versiyonlarını indirirseniz oyun çalıştırmanızda mümkün oluyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap